استیون هاوکینگ مشهورترین کیهان‌شناس جهان درگذشت

 

استیون هاوکینگ، فیزیکدان و نظریه‌پرداز برجسته جهان در سن ۷۶ سالگی درگذشت.
به گزارش ایسنا، اِستیوِن ویلیام ‌هاوکینگ فیزیکدان نظری، کیهان‌شناس‌‌ و نویسنده بریتانیایی و مدیر تحقیقات مرکز کیهان‌شناسی نظری در دانشگاه کمبریج بود که کارهای علمی‌اش سابقه‌ای بیش از ۴۰ سال دارد. کتاب‌ها و همایش‌هایش، او را به یک چهره محبوب تبدیل کرد. او عضو جامعه سلطنتی هنر و عضو ثابت جامعه اسقفان دانشمند است و در سال ۲۰۰۹موفق به دریافت مدال آزادی ریاست جمهوری آمریکا شد .
هاوکینگ به مدت ۳۰ سال یعنی از سال ۱۹۷۹تا یکم اکتبر ۲۰۰۹، دارنده کرسی ریاضیات لوکاس بود. وی به خاطر فعالیت در زمینه کیهان‌شناسی و جاذبه کوانتوم به ویژه در زمینه سیاه‌چاله، شناخته شده‌ است. کتاب “تاریخچه زمان” او که با رکوردی ۲۳۷هفته‌ای به عنوان پرفروش‌ترین کتاب در بریتانیا باقی‌ماند باعث شهرتش شد. همچنین، کتاب طرح بزرگ او که در اواخر سال ۲۰۱۰به چاپ رسید پس از چند روز به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون تبدیل شد.‌هاوکینگ مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک و از هرگونه تحرک عاجز بود. وی با وجود توانایی‌های بسیار در زمینه کیهان‌شناسی، موفق به دریافت جایزه نوبل نشد.
*الگویی برای جهانیان
محمد رضا اجتهادی،رییس انجمن فیزیک ایران با اشاره به دستاوردهای علمی استفان هاوکینگ در حوزه فیزیک گفت: وی با وجود معلولیت جسمی که داشت، توانست با اتکا به توانایی ذهنی و هوش سرشار خود الگویی برای جهانیان باشد و نشان داد انسان‌ها برای مغزشان انسان هستند، نه برای جسمشان.
وی با بیان اینکه “هاوکینگ” شاگرد بزرگترین کیهان‌شناسان مدرن بود، ادامه داد: در سال‌های آخر تحصیلش متوجه ابتلا به بیماری نادر “اسکلروز جانبی امیوتروفیک” که یک بیماری نورون‌های حرکتی است، شد؛ ولی با وجود پیشرفت بیماری به پژوهش و تدریس خود ادامه داد و خیلی زود به یکی از نامدارترین فیزیکدانان جهان تبدیل شد.
اجتهادی افزود: ناتوانایی جسمی او نه تنها او را متوقف نکرد، بلکه کمک کرد با قرار گرفتن در مرکز توجه، در ترویج علم و دانسته‌های خود و دیگر فیزیکدانان موثر باشد.
وی در خصوص وضعیت علم فیزیک در کشور یادآور شد: متأسفانه در کشور ما، نه به فیزیک و نه به دیگر علوم زیربنایی و پایه، توجه درستی نمی‌شود. نمی‌دانم که این نکته، معلول توسعه نیافتگی است یا علت آن.
اجتهادی با بیان اینکه این مساله کمی شبیه مسألۀ مرغ و تخم مرغ است، گفت: در سال‌های اخیر هرگاه در کشور از علم صحبت می‌شود، بیشتر به جنبه‌های اقتصادی آنها توجه می‌شود. ولی در همین مسیر هم همیشه به دنبال راه حل‌های کوتاه مدت و حل مشکلات آنی هستیم و غافل از آنکه آینده دور دست ما بستگی به دانش ما در علوم پایه دارد .
رییس انجمن فیزیک ایران ادامه داد: با این وجود و با همه بی‌مهری‌هایی که به فیزیک و فیزیکدانان در کشور می‌شود، می‌توانم بگویم که وضعیت فیزیک در ایران در سطح جهانی قابل توجه است و فیزیکدانان ایرانی چه در ایران و چه در جهان حرفی برای گفتن دارند و در تمامی نشریات معتبر و در کنفرانس‌های علمی می‌توان حضور فیزیکدانان ایرانی را حس کرد.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *