اجرای نمایش « کات کبود» در فرهنگسرای ارسباران

 

کات کبود نمایش نامه برگزیده ی ششمین جشنواره ی تئاتر شهر، امشب ساعت ۸ در فرهنگسرای ارسباران اجرا می شود . یادداشتی در باره این نمایش به دستمان رسیده که چکیده ای از آن را می خوانید: کات کبود داستان اخلاقیاتی است که مضمحل شده است، انسان هایی که خود گناهکار و قربانی اند، خانه ای که راه به بیرون ندارد، قفل است و کلیدش گم شده است.در ناکجایی بدون زمان و مکان . همه ی شخصیت ها در فاجعه ای که اتفاق افتاده،مقصرند و با فرافکنی سعی در مقصر جلوه دادن دیگری دارند.
در ابتدا هیچ چیز آن گونه که هست، به نظر نمی آید. مادری که کودکش در خانه ی نامادری به قتل رسیده است،از مرگ کودک دیوانه شده و نبودش را باور ندارد لحظه ای بعد مرد باور مخاطب را دگرگون می سازد. از زنی می شنویم که خرافات، خیانت و بی مسئولیتی کودکش را به ورطه ی نابودی کشانده است پدری که خود را صاحب نقشی در تربیت فرزند نمی داند وزن دومی که از دشواری زندگی نفر سوم رابطه ای از اساس ویران می شود.
روایت با کنار هم گذاشتن اطلاعاتی که از زبان هر شخصیت می شنویم، کم کم مانند پازلی کامل می شود. هر لحظه که تماشاگر می خواهد به درک واقعیت برسد، تکه ای دیگر از از اطلاعات باور و قضاوتش را تغییر می دهد.موضوعاتی که به …شده است،بیماریی است که زیر پوست شهر ریشه دوانده اما در هیچ تریبون رسمی بازگو نمی شود.داستان ساختاری دایره ای دارد آغاز و پایان یکی است زندگی دور تسلسلی باطل دارد و عمل هر کس به سوی خودش باز می گردد. این خانه ی بی مکان و زمان زیادی به نظر آشنا می رسد.
فریبا عابدین نژاد


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *