آغاز به کار انجمن ایرانشناسی

نخستین مجمع عمومی انجمن ایرانشناسی، روز پنجشنبه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد و اعضای مجمع، چشم‌انداز فعالیت‌های این انجمن را بررسی کردند.
به گزارش ایرنا، انجمن ایرانشناسی، با مجوز وزارت علوم و به همت شماری از استادان دانشگاه‌های سراسر کشور تاسیس شده است.
محمود جعفری دهقی، استاد دانشگاه تهران و از اعضای هیات موسس انجمن ایرانشناسی، پنج محور اصلی را به عنوان زمینه‌های فعالیت این انجمن معرفی کرد.
از جمله این محور های فعالیت این انجمن می توان به؛ گردآوری و تهیه منابع علمی، اجرای پروژه‌های پژوهشی با کمک سازمان‌ها یا موسسه‌های پشتیبان، انتشار مجله‌های علمی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و بزرگداشت و بررسی آثار ایرانشناسان اشاره کرد.
وی تاکید کرد که ایرانشناسی شاخه‌های گسترده‌ای دارد که باید به هر یک از آنها به صورت تخصصی پرداخت.
وی از ایرانشناسی با گرایش تاریخ، ادبیات، باستان‌شناسی و غیره به عنوان نمونه‌هایی از این دست یاد کرد .
آندرانیک سیمونی، رئیس مجمع عمومی انجمن ایرانشناسی نیز در نخستین نشست این مجمع، بر ضرورت تربیت پژوهشگران جوان و ایرانی تاکید کرد و حضور پیشکسوتان ایرانشناسی در این انجمن را پشتوانه‌ای برای شکوفایی دانشمندان جوان دانست.
سیمونی با اشاره به اینکه از زمان تاسیس رشته‌های زبانشناسی و ایرانشناسی در ایران، مدت طولانی نمی‌گذرد، افزود: امروز، به جرأت می‌توان گفت زبانشناسان و ایرانشناسان کشورمان، پژوهش‌هایی ارائه می‌کنند که از تحقیقات دانشمندان خارجی درباره ایران، سرتر است. وی از تبیین اسلوب‌ها و معیارهای پژوهشی به عنوان یکی از کارکردهای انجمن ایرانشناسی یاد کرد و اظهار داشت اگر پژوهش‌های ایرانی در چارچوب استانداردهای بین‌المللی انجام شود، قابلیت بیشتری برای معرفی به جهان خواهد داشت.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *