یک توافق اولیه برای نمایش فیلم‌های دفاع مقدس


جعفری و شاه حسینی

رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس از توافق اولیه نیروهای مسلح در جهت استفاده از ظرفیت‌های سالن نمایش برای آثار دفاع مقدس خبر داد.

به گزارش ایسنا، طبق گزارش رسیده، نشست نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه «رسام» دفاع مقدس و مقاومت با حضور «علی‌اصغر جعفری» رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس و «انسیه شاه‌حسینی» دبیر این جشنواره در سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس برگزار شد.

«علی‌اصغر جعفری» رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس مقدس در ابتدای این نشست با بیان اینکه جشنواره فیلم رسام با محوریت دفاع مقدس است، اظهار داشت: خانم شاه‌حسینی زحمت دبیری این جشنواره را برعهده گرفته است. ایشان از چهره‌های شاخص و از هنرمندان سینما و تلویزیون در حوزه دفاع مقدس هستند.

وی تولیدات کوتاه را ظرفیت مهم عرصه‌های هنری دانست و گفت: هنرمندان در سال‌های اخیر توانمندی‌های خوبی در مستند، انیمیشن و سایر قالب‌های هنری در فرمت کوتاه پیدا کرده‌اند. این جشنواره برای نظام‌ندی، جریان‌سازی، جهت گیری و حمایت از هنرمندان و جوانان آغاز شده است تا بتوانند تولیدات خوبی داشته باشند.

رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس مقدس تصریح کرد: جشنواره رسام از ظرفیت‌های نیروهای مسلح، سازمان‌های هنری و رسانه‌ای استفاده می‌کند تا این جشنواره نماد خوبی از فعالیت‌های دفاع مقدس باشد.

مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس «مدافعان وطن» و «مدافعان حرم» را ۲ رویکرد مهم جشنواره رسام دانست و بیان کرد: جشنواره «رسام» برای رفع خلاهای سینمای دفاع مقدس است. مدافعان وطن فقط به بحث دفاع مقدس ختم نمی‌شود. همه کسانی که در هر نقطه‌ کشور برای این سرزمین جانفشانی می‌کنند، جزء این مجموعه دنباله‌دار محسوب می‌شوند.

جعفری افزود: مدافعان حرم رویکرد دوم ما در جشنواره رسام است که پیروزی‌های ملت عراق بر داعش و پیروزی ارتش سوریه بر جریان سلفی و تکفیری با محوریت جمهوری اسلامی ایران دستاورد آن بوده است. مقدماتی را برای حضور هنرمندان کشورهای مسلمان منطقه که با تفکر مبارزه با این جریانات تولید محتوای هنری دارند، آماده و فراهم شده که سازمان ارتباطات در این زمینه بخشی از ماموریت بخش بین‌الملل را بر عهده دارد.

وی درباره زمان این جشنواره گفت: هنرمندان تا ۲۸ اسفند فرصت دارند تا آثارشان را از طریق پرتابل جشنواره برای دبیرخانه ارسال کنند. کار داوری آثار نیز تا پایان فروردین انجام می‌شود و اواخر اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ مراسم اختتامیه در خرمشهر و آبادان برگزار می‌شود. مجموعه منطقه آزاد اروند یکی از همکاران ما در این جشنواره است که بخشی از کارهای حمایتی را انجام می‌دهد.

رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس مقدس خاطرنشان کرد: برخی از کارهای ما نمادین است اما در برخی حوزه‌ها خلاهایی وجود دارد که در تلاشیم تا این خلاها را پُر کنیم. جشنواره فانوس و موسیقی نیروهای مسلح از جمله فعالیت‌هایی است که طی سال گذشته انجام شد و امسال نیز آن را ادامه می‌دهیم.

جعفری گفت: ما با هیچ کدام از دستگاه‌های فرهنگی کشور رقیب نیستیم بلکه همراه و مدافع همه دستگاه‌های فعال در حوزه دفاع مقدس خواهیم بود اما در سال‌های گذشته فراز و نشیب‌های زیادی در حوزه سینمای دفاع مقدس رخ داده است. یکی از دغدغه‌های امروز این است که سینما در جایگاهی که می‌تواند جریان‌ساز و لکوموتیو فرهنگ باشد قرار گیرد اما هنوز در تراز انقلاب اسلامی ظاهر نشده است.

وی بیان کرد: به اعتقاد من اگر سینمای دفاع مقدس نتواند مخاطب را جذب کند، موفق نبوده است و چنین آثاری در سینمای دفاع مقدس باید حذف شوند. سینمای دفاع مقدس باید به قدری جذاب باشد که برای دیدن آن جلوی سینماها صف تشکیل شود اما امروز شاهد اُفت کمی و کیفی سینمای دفاع مقدس هستیم.

رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس مقدس با تاکید بر لزوم تقویت سینمای دفاع مقدس اظهار داشت: اگر سینمای دفاع مقدس مورد حمایت قرار نگیرد، انگیزه‌های فردی فیلمسازان که در چند سال اخیر به طور خودجوش منجر به تولید آثار سینمایی موفق شده است نیز خشک می‌شود لذا متاسفانه ما در رفع موانع و افزایش توان ورود به این حوزه، قوی عمل نکرده‌ایم.

جعفری از توافق اولیه نیروهای مسلح در جهت استفاده از ظرفیت‌های سالن نمایش برای آثار دفاع مقدس خبر داد و بیان کرد: طبق قول شفاهی سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح قرار شده است تا از ظرفیت‌های موجود سالن‌های نمایش نیروهای مسلح در سراسر کشور در جهت نمایش آثار دفاع مقدس استفاده کنیم که حدود ۲۵۰ سالن نمایش در مجموعه نیروهای مسلح سراسر کشور وجود دارد که فکر می‌کنیم بتوانیم در قدم اول حدود ۱۰۰ سالن نمایش را آماده کنیم.

وی ادامه داد: ساماندهی تولیدات هنری سطح نیروهای مسلح برای جلوگیری از موازی‌کاری در این حوزه، با تشکیل شورای هماهنگی تولیدات نیروهای مسلح نیز از جمله اقداماتی است که به تایید سرلشکر باقری رسیده است و امیدواریم بتوانیم به زودی این مسئله را اجرایی کنیم.

«رسام» از دغدغه‌مندان جوان سینمای دفاع مقدس حمایت می‌کند

«انسیه‌ شاه‌حسینی» دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه «رسام» با بیان اینکه جشنواره‌های موضوعی در ایران زیاد شده است، اظهار داشت: موضع جشنواره رسام آن چیزی است که این جشنواره را با سایر اتفاقات فرهنگی و هنری متمایز می‌کند. در شرایطی که سینمای دفاع مقدس دچار آفت زدگی شده است وجود چنین جشنواره‌ای مانند نهال‌کاری برای احیای یک جنگل سوخته است.

وی با اشاره به تاکیدات رهبر انقلاب برای برنامه‌ریزی آینده سینمای دفاع مقدس گفت: رهبر انقلاب بر برنامه ریزی برای ۳۰۰ سال آینده تاکید دارند. اهداف ما در جشنواره رسام نیز یک هدف خوبی است.

دبیر این جشنواره درباره نام‌«رسام» تصریح کرد: رسام نوعی از گلوله است که فقط نور می‌دهد و در واقع هدایت کننده بوده و راه را به گم شده‌ها نشان می‌دهد. ما به دلیل اینکه در زیر مجموعه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس این جشنواره را انجام می‌دهیم و یکی از کارهای این بنیاد، تفحص است، می‌خواهیم در زمینه فرهنگ تفحص کنیم.

شاه حسینی افزود: بچه‌های گروه تفحص از یک سیم خاردار و پلاک به پیکر شهدا می‌رسند. فکر می‌کنم اگر این جشنواره در زمینه فرهنگ تفحص انجام دهد، مسیر گمشده سینمای دفاع مقدس را پیدا می‌کند و می‌تواند چراغی برای مسیری باشد که از آن دوره شده‌ایم.

وی ادامه داد: آمده‌ایم تا کسانی که دغدغه ساختن فیلم دفاع مقدس را دارند ولی توان کافی به لحاظ فنی و مالی ندارند و کسی آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد، حمایت کنیم. ما به طرح‌ها و موضوع‌های دفاع مقدس کمک می‌‎کنیم البته به اندیشه فیلمساز کاری نداریم.

دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه «رسام» خاطر نشان کرد: کسی که در این جشنواره بتواند با اثر خوب، خودش را نشان دهد حتماً مورد توجه قرار خواهد گرفت و ما او را رها نخواهیم کرد و اگر وارد فضای سینمای حرفه‌ای شود مورد حمایت قرار خواهد گرفت. قصد داریم سینماگر خوب به بدنه سینمای کشور تزیق کنیم.

شاه حسینی گفت: فیلم‌های مستند، داستانی، نماهنگ، سه دقیقه‌ای تا ۳۰ دقیقه‌ای در جشنواره رسام پذیرفته خواهند شد. شهدا، ایثارگران، جانبازان و هر موضوعی که حاکم بر رفتار رزمندگان باشد می‌تواند در این جشنواره حضور یابد. «مدافعان حرم» و «مدافعان وطن» ۲ موضوع مهم جشنواره است که امیدواریم به زودی و در آینده نزدیک بخش «قدس» را هم به جشنواره رسام اضافه کنیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *