کوتاه فرهنگی

      هیچ دیدگاهی برای کوتاه فرهنگی ثبت نشده

 

بانو ناهید دایی جواد ، هنرمند پیشکسوت موسیقی سنتی درگذشت
ناهید دایی جواد هنرمند پیشکسوت موسیقی سنتی ایران بر اثر سانحه رانندگی در اصفهان درگذشت.
علی‌اصغر شاه‌ زیدی،خواننده آواز و شاگرد زنده یاد جلال‌الدین تاج اصفهانی، ضمن تایید این خبر گفت: ساعت هفت عصر نوزدهم آذر، در خیابان مرداویج اصفهان،اتومبیلی با ناهید دایی جواد برخورد می کند و متواری می شود و این بانو بر اثر خونریزی مغزی فوت می کند.قرار است امروز یا فردا بعد از تحقیقات پلیسی،برای خاکسپاری این بانو اقدام شود.
شاه زیدی درگفتگو با خبرنگارما، درباره خلق وخوی این خواننده قدیمی که همانند نخستین کشته حادثه رانندگی،درویش خان اتفاقا در آذرماه درگذشت، گفت:خانم ناهید دایی جواد،بسیار باوقار و با شخصیت و انسان دوست و مردمی بود .هنر او صدای لطیف و تاثیرگذارش بود .او کارهای بسیار در برنامه گلها داشت.او با ارکستر اصفهان و استاد کسایی و نیز با آقای شهناز برنامه داشت. او حنجره‌ای خاص با تحریرهای منحصر به فرد داشت و از همه مهم تر، باید به شخصیت فرهنگی و مهربانی او اشاره کرد. او متعلق به خانواده‌ای فرهنگی و مکتب دیده بود. ناهید دایی جواد (۱۳۲۱اصفهان – ۱۳۹۶اصفهان)، خواننده موسیقی سنتی ایران بود که ترانه «غروب کوهستان» او شهرت زیادی داشت.. او در استخدام آموزش و پروش بود و در آموزشگاه‌های موسیقی به تدریس می‌پرداخت. دایی جواد در سال ۱۳۸۱سه کنسرت در تهران و در تالارهای وحدت، اندیشه و فرهنگ با مشارکت کیان علی‌نژاد اجرا کرد و پس از آن به همراه «گروه ایراندخت» تور کنسرتی را در شرق ایالات متحده داشت.

وضعیت توسعه‌ انسانی در ایران بررسی می شود
به تازگی کتاب «وضعیت توسعه‌ انسانی در ایران، آسیب‌پذیری و تاب‌آوری» نوشته‌ی سعید مدنی‌قهفرخی به همت بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شده است.
این کتاب گزارشی است از وضعیت توسعه‌ی انسانی در ایران که بر اساس «گزارش توسعه‌ی انسانی» سازمان ملل متحد به رشته‌ی تحریر درآمده است و در آن به تفصیل با وضعیت کنونی ایران در دو حوزه‌ی آسیب‌پذیری و تاب‌آوری آشنا می‌شوید.
نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۲۱آذر ساعت ۱۶:۳۰به نقد و بررسی کتاب «وضعیت توسعه‌ی انسانی در ایران» اختصاص دارد که با حضور محمدامین قانعی‌راد، حسین راغفر، علی دینی‌ترکمان و سعید مدنی‌قهفرخی در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *