کنکور دانشگاه‌ها به روش فعلی استعداد جوانان را هدر می دهد

 

دبیر شواریعالی انقلاب فرهنگی گفت: کنکور به یک معضل تبدیل شده و ادامه این روش برای پذیرش دانشجو، استعدادهای جوانان کشور را به هدر می دهد.
به گزارش خبر نگار ما ، دکتر محمدرضا مخبر دزفولی روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت سی و سومین سالگرد تشکیل این شورا افزود: در شرایط فعلی دانش آموزان ما از همان ابتدا فکر و ذکرشان کنکور است و به یادگیری و آموزش به معنی واقعی کلمه متاسفانه توجه نمی کنند.
وی با اشاره به اینکه ارزیابی استعداد و توانمندی دانش آموزان در طول تحصیلات بایستی مبنای ورود آنها به دانشگاه‌ها باشد، تصریح کرد: حذف کنکور نیاز به شجاعت دارد و البته تا پیداشدن جایگزین قابل قبول، این اقدام ممکن نیست.
مخبردزفولی یادآورشد: تاکنون جایگزین مقبولی برای کنکور به این شورا پیشنهاد نشده است اما به نظر می رسد که ما باید نظام مهارتی را در کشور تقویت وکنکور فعلی را به سمتی هدایت کنیم که جوانان ما به رشته‌های کاردانش و فنی حرفه ای گرایش پیدا کنند.
به گفته وی کمیته ساماندهی کنکور در شورایعالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده و تا چند ماه آینده پیشنهادات آن برای ارائه در صحن علنی این شورا آماده می شود ولی بطورقطع به کنکور امسال نخواهد رسید. مخبر دزفولی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح عملکرد شورایعالی انقلاب فرهنگی پرداخت و گفت: مهمترین موفقیت این شورا در طول سال‌های بعد از تاسیس این بوده که با دوراندیشی حضرت امام خمینی(ره) دانشگاه‌ها را از وابستگی به استقلال رسانده و با اجرای برنامه‌های تولید علم، قله‌های افتخار را در برخی از رشته‌ها مانند هوافضا و فناوری نانو به نام نظام جمهوری اسلامی ثبت کرده است.
وی با اذعان به برخی ناکامی‌ها و غفلت‌ها در طول دوران فعالیت ۳۳ساله شورایعالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: اما ما معتقدیم که در این دوران به درجه ای از قدرت و توانمندی در فناوری‌های علمی رسیده ایم که این قدرت، امنیت را برای کشورمان به ارمغان آورده است.
مخبر دزفولی همچنین به برخی چالش‌های پیش روی شورا اشاره کرد و گفت: قطعی نبودن ضمانت اجرایی مصوبات این شورا همیشه برای ما یک چالش بوده و می طلبد که مکانیزم دقیق تری برای ضمانت اجرایی این مصوبات پیدا کنیم.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی حل این گونه چالش‌ها را مستلزم همکاری و همدلی همه دستگاه‌های ذیربط دانست و گفت: رسانه‌ها هم باید به این گونه چالش‌ها ورود کرده و آنها را به مطالبالت عمومی جامعه تبدیل کنند.
وی همچنین دراین نشست بر نقش کلیدی بانوان و نقش آفرینی آنها در صحنه‌های اجتماعی تاکید کرد و گفت: شورایعالی انقلاب فرهنگی تشکیل ستاد ملی زن و خانواده را در ذیل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به تصویب رسانده ولی جلسات این ستاد برگزار نشده است.
مخبر دزفولی با تمجید از خدمات استاد فرشچیان از افتتاح دانشگاه متعلق به این استاد در ایام دهه مبارک فجر خبر داد و یادآور شد: این استاد یکی از مفاخر ملی ماست و شورایعالی انقلاب فرهنگی با تصویب تاسیس این دانشگاه با تمام وجود از وی حمایت کرده است.وی همچنین اعلام کرد که تا پایان فصل جاری قرار است معاون علمی ریاست جمهوری گزارشی از وضعیت بنیاد نخبگان به شورایعالی انقلاب فرهنگی ارائه کند و موضوع خروج نخبگان از کشور مورد بررسی قرار گیرد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی به توسعه نهادهای مردمی در عرصه‌های مختلف علمی و فرهنگی هم اشاره کرد و گفت: ترسیم منشور توسعه قرآنی کشور از جمله اقدامات این شورا در این خصوص است.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *