پروفسور علیرضا یلدا در شب یلدا به رحمت ایزدی پیوست

 

پروفسور علیرضا یلدا در واپسین ساعات پنج‌شنبه شب (۳۰آذرماه) بر اثر عارضه قلبی درگذشت.
به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا یلدا متولد سال ۱۳۰۹تهران و تحصیلکرده رشته تخصصی پزشکی بیماری‌های عفونی بود.‌وی تا اخذ دیپلم در تهران تحصیل کرد و در سال ۱۳۳۰وارد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران شد. در سال ۱۳۳۶فارغ التحصیل و پس از گذراندن دوره تخصصی بیماری‌های عفونی در بیمارستان امام خمینی (ره) مشغول خدمت شد. از جمله سوابق علمی مرحوم یلدا می‌توان به عضویت در هیأت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران و تحقیق و تدریس در دانشگاه‌ها و نظارت بر روی تألیف پایان‌نامه‌ها و ترجمه کتب علمی، ارتقا به رتبه استادی دانشگاه تهران، عضویت در هیأت تحریریه نشریه‌های معتبر علمی، عضویت پیوسته در فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران و برگزیده شدن به عنوان چهره ماندگار عرصه پزشکی (بیماری‌های عفونی) در نخستین همایش چهره‌های ماندگار سال ۱۳۸۰اشاره کرد. از جمله آثار مرحوم پروفسور یلدا نیز می‌توان کتاب‌هایی همچون «درمان بیماری‌های عفونی» در شش جلد، همکاری در تدوین چندین مقاله بین‌المللی و اثر «نکته‌ها در زمینه اخلاق پزشکی» را نام برد. تاکنون ده‌ها کتاب پزشکی زیر نظر ایشان به فارسی ترجمه یا نگارش شده است .
مرحوم استاد یلدا، مولف ۱۷کتاب در زمینه‌های دانش و اخلاق پزشکی و درمان بود .
از جمله سوابق علمی و عملی مرحوم پروفسور یلدا، عضویت دائمی بورد پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، عضو هیأت علمی مجلات Acta Medica Iranica و مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ویراستار مجله علمی پژوهشی سازمان نظام‌پزشکی جمهوری اسلامی ایران و عضویت در کمیته بازبینی ارتقای اعضای هیأت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران قابل ذکر است.
به گزارش ایسنا، اطلاق پدر بیماری‌های عفونی ایران از طرف دانشگاه علوم پزشکی تهران، استاد نمونه دانشگاه علوم پزشکی تهران، دریافت بیش از ۲۰جایزه برای خدمات و همکاری‌های برجسته، نامگذاری مجله دانشکده پزشکی دانشگاه زنجان به افتخار پروفسور یلدا و تاسیس «بنیاد آکادمیک جهانی پروفسور یلدا در دانش پزشکی» به پاس خدمات برجسته در عرصه آموزش و پژوهش گوشه‌ای از افتخارات مرحوم پروفسور یلدا است.
*پیام تسلیت وزیر بهداشت
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت درگذشت استاد دکتر یلدا پیامی منتشر کرد.
متن پیام سید حسن قاضی‌زاده هاشمی به شرح زیر است:
از شمار دو چشم یک تن کم
وز شمار خرد هزاران بیش
معلم گران‌قدر و بی‌بدیل اخلاق، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر علیرضا یلدا در شبی که به نام اوست، به دیدار معبود شتافت.
در طول تاریخ، همواره بوده‌اند بزرگانی که گویا به این جهان می‌آیند تا با کلام و رفتار و منش و مرام‌شان، نیکی بیافرینند، تعالی ببخشند و انسان‌هایی اندیشمند و نیک‌سرشت پرورش دهند؛ دکتر علیرضا یلدا، چهره ماندگار جامعه پزشکی ایران یکی از این نامداران بود که آمد؛ آموخت؛ تربیت کرد و ماندگار شد.
فقدان آن انسان والامقام و استاد فرزانه را به خاندان محترم یلدا، همکاران، شاگردان و ارادتمندانش تسلیت عرض می‎ ‌کنم و در این شب مغفرت، از خداوند متعال برای روح بلندش، غفران و رحمت واسعه و برای بازماندگان، صبر و سلامت خواهانم. همچنین دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در پیامی خاطرنشان کرد: استاد دکتر علیرضا یلدا در شب یلدا آسمانی شد. استاد یلدا پیش‌ از این نیز آسمانی بود. هنر او هم همین بود که در بیش از نیم‌قرن استادی دانشگاه، به‌تمامی هزاران شاگرد خود به‌خوبی راه و رسم آسمانی بودن در زمین را می‌آموخت. او به فرمایش خودش پشت‌گرم به گنجی بود که بدون دغدغه معاش، تمامی هم‌وغم او را بر شاگردپروری و معلمی متمرکز کرده بود و آن گنج، گنج قناعت بود. او عالمی وارسته و معلمی تمام‌عیار بود. در محضر او تعلیم و تربیت در بالاترین مراتب و دوشادوش هم تجلی پیدا می‌کردند.
*مراسم تشییع
به گزارش مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، مراسم تشییع مرحوم دکتر علیرضا یلدا ساعت ۸صبح روز یکشنبه ۳دی ۹۶در تالار امام مجتمع بیمارستانی امام خمینی برگزار می‌شود و زمان مراسم یادبود هم متعاقبا اعلام خواهد شد.
روزنامه اطلاعات هم درگذشت این استاد علم و اخلاق را به خانواده محترم یلدا و جامعه علمی و دانشگاهی کشور تسلیت می‌گوید.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *