ویژه نامه عباس کیارستمی در تورنتو منتشر شد

فصلنامه ایران شناسی “ایران نامگ” در شماره زمستان ۱۳۹۶ و در بخش فارسی ویژه نامه عباس کیارستمی را منتشر کرده است.
پیشگفتار این ویژه نامه از خاطره شیبانی است. وی در بخشی از پیشگفتار خود نوشته است: بی‌تردید عباس کیارستمی یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین فیلمسازان تاریخ سینمای دنیاست. فیلم‌های کیارستمی هر کدام رویکردی نوآورانه به حیطه فیلمسازی زمان خود داشته و نگاهی نو به دنیای پیرامون را برای بیننده به ارمغان آورده‌اند.
از دیگر مقالات این ویژه نامه می توان به “چشم‌اندازهای متغیر: بررسی تطبیقی مؤلفه‌های مستند و داستانی در آثار عباس کیارستمی‌ ” از سعید عقیقی و “تناقضات نابازیگری: نگاهی به بازیگری در فیلمهای عباس کیارستمی” از روبرت صافاریان همچنین “عباس و نیمکتش: نگارنامه ای از فیلم آخر و ناتمام عباس کیارستمی” تالیف حسین خندان و در نهایت “باد: سپیدبختی و سینمادوستی” از نگار متحده اشاره کرد.
از مقالات انگلیسی این ویژه‌نامه نیز می توان به “فراتر از سینما: نگاه کیارستمی به فیلمسازی” مریم قربان کریمی؛ “پویایى فضاهاى هموار زنانه در لابه لاى موانع مردسالارانه در فیلم ده کیارستمی” پونه سعیدی؛ “امواج ایستا: رویکرد عکاسی و آغاز ناخودآگاه در پنج” دانا هنرپیشه؛ “عباس کیارستمی و درسهایی از تاریکی، افکت، نابازنمایی و ناهویدایی” تانیا شلینا کنت؛ “کیارستمی و موضوع عشق بر روی پرده سینمای ایران” پروشات کالمی؛ “مرزهای فیلم مستند و داستانی در سینمای کیارستمی” پرشنگ صادقی وزیری اشاره کرد.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *