وزیر بهداشت: عصاره زندگی استاد یلدا عشق‌ورزی به دیگران بود

 

وزیر بهداشت در مراسم تشییع پیکر زنده یاد استاد دکتر علیرضا یلدا، استاد بی‌بدیل اخلاق و چهره ماندگار جامعه پزشکی ایران در سخنانی با بیان اینکه دکتر یلدا یکی از برجسته‌ترین استادان دانشگاه علوم پزشکی تهران است، گفت: دکتر یلدا معتقد بودند، انسان در لباس مقدس پزشکی باید به مردم بی‌دریغ عشق بورزد.
به گزارش ایسنا، دکتر سید حسن هاشمی در مراسمی که در تالار مجتمع بیمارستانی امام برگزار شد، گفت: دکتر یلدا یکی از برجسته‌ترین استادان دانشگاه علوم پزشکی تهران محسوب می‌شوند که قریب به ٦٠ سال در این دانشگاه به تعلیم دانشجویان پزشکی مشغول بودند.
وزیر بهداشت افزود: دکتر یلدا از حیث شأن و مرتبه علمی از شاخص‌ترین چهره‌های پزشکی محسوب می‌شوند و تقریبا تمامی جامعه پزشکی به نوعی ایشان را استاد خود می‌دانند.
دکتر هاشمی گفت: این استاد گرانقدر در شب یلدا به رحمت ایزدی پیوستند و در عین حال، حاصل و عصاره زندگی‌شان که آمیخته به تعالیم پربار دروس طب و اخلاق، عشق‌ورزی و محبت به دیگران بود را به جای گذاشتند. محبت بی‌دریغ به مردم، همواره مورد تاکید ایشان بود، زیرا معتقد بودند انسان در لباس مقدس پزشکی باید به مردم بی‌دریغ عشق بورزد؛ پزشکی فقط یک علم یا مهارت نیست، بلکه محبت به بیمار از وظایف پزشک است که این بهترین درسی بود که همواره به شاگردان‌شان تاکید می‌کردند .
وزیربهداشت با بیان اینکه امیدواریم شاگردان خوبی باشیم و به مردم ایران خوب خدمت کنیم، خاطرنشان کرد: استاد یلدا تمام‌شدنی نیست، امثال دکتر یلدا در جامعه پزشکی باز هم داریم و باید هنرمند باشیم تا آنها را کشف کنیم و به وجودشان افتخار کنیم.
دکتر هاشمی گفت: استاد یلدا تمامی زندگی خود را صرف آموختن و آموزش‌دادن کرد، طوری که یک چهره بین‌المللی محسوب می‌شود و در زمینه بیماری‌های عفونی جزو پیشکسوتان این رشته هستند و پزشکان ایرانی در داخل کشور و خارج از مرزها که در رشته عفونی تحصیل کرده‌اند، شاگردان ایشان محسوب می‌شوند.
وی تصریح کرد: دکتر یلدا یک انسان کامل و نافع برای کشور و مردم هستند؛ این آرزوی هر انسانی است که مفید باشد و دکتر یلدا از این جنس بود.
دکتر هاشمی تاکید کرد: در جامعه پزشکی یلداهای فراوانی وجود دارد که گمنام هستند و پیدا و پنهان به مردم خدمت می‌کنند که به تمامی آنها افتخار می‌کنیم .
*الگوی عملی اخلاق در دانشگاه
دکترعباسعلی کریمی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران هم در این مراسم با بیان اینکه دکتر یلدا بیش از طب به همه ما اخلاق را یاد داد و اخلاق را نه تنها در تئوری بلکه در عمل و رفتار خود به ما آموخت، گفت: دکتر یلدا الگوی علمی و اخلاق پزشکی است که ما به آن افتخار می‌کنیم و یاد، گفتار شیرین و دلنشین ایشان همیشه در جامعه پزشکی و میان استادان دانشگاه زنده است.
وی یادآور شد: مرحوم دکتر یلدا اسوه، الگو و چهره ماندگار است و تمامی استادانی که امروز در اینجا جمع شده‌اند همگی از استاد یلدا یک خاطره خوب دارند. همچنین جا دارد که غبطه بخوریم در دانشگاه و بیمارستان به دلیل عدم حضور ایشان و امیدوارم از الگوی رفتاری که این بزرگوار داشتند همگی درس بگیریم و آن را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران سابقه آشنایی خود با دکتر یلدا را از ۴۳سال پیش و با حضور در بسیاری از کلاس‌های درس ایشان عنوان کرد و گفت: در این سال‌ها کلام شیوا و مطایبه‌های زیبای استاد را برای جایگیری مسائل دشوار طب در عمق جان دانشجویان به‌خوبی لمس کرده‌ام.
کریمی استاد یلدا را الگوی عملی اخلاق پزشکی و قابل افتخار جامعه دانشگاهی توصیف کرد و گفت: استاد یلدا تئوری اخلاق را نه، بلکه اخلاق عملی را با به‌کارگیری آن در رفتار، گفتار و منش خود به دانشجویان آموخت و برای همیشه یاد و سخن شیوای ایشان در کلاس درس با دانشجویان و مطایبه‌های دلنشینش در کنار تخت بیماران در قلب جامعه دانشگاهی زنده است.
وی افزود: استاد یلدا اعتقاد داشت باید از ابتدا همه امور را درست ببینیم و درست اجرا کنیم و چون خودش این‌گونه رفتار می‌کرد به الگوی عملی اخلاق در دانشگاه تبدیل شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه چه چیزی باعث شد استاد یلدا این‌گونه در دل دانشجویان جای گیرد افزود: وقتی پای صحبت دانشجویان می‌نشینیم و عکس‌های یادگاری آنان با استاد یلدا را می‌بینیم به عشق و علاقه بسیارشان به استاد پی می‌بریم. به‌راستی چرا این‌گونه است؟ آیا چیزی جز رفتار پدرانه، زبان لطیف، سخن شیوا و کلام دلنشین در کنار تخت بیمار موجب این علاقه شده است؟
کریمی با تأکید براینکه جامعه پزشکی باید انسان‌های بی‌شماری همچون استاد یلدا داشته باشد ،افزود: جا دارد غبطه بخوریم که جای استاد یلدا و یلداها در دانشگاه بسیار خالی است و امیدوارم همگان از الگوی رفتاری ایشان درس بگیریم و سال‌های طولانی خدمت در دانشگاه را سرلوحه خود قرار دهیم و به آنچه استاد می‌گفت که ما فقط برای پزشک شدن نیامده‌ایم بلکه باید خوب زندگی کردن را بیاموزیم و انسان خوبی باشیم؛ عمل کنیم.
وی به یکی از خاطرات استاد یلدا اشاره کرد و گفت: ایشان در سال‌های ابتدای ورود خود به دانشگاه دلبستگی عاطفی بسیاری به یکی از استادان خود به نام استاد بینش‌ور پیدا می‌کند و از آنجا که استاد بینش‌ور هنگام تدریس و نوشتن با گچ، دچار سرفه می‌شدند دکتر یلدا گچ‌های لوله‌ای که کیفیت بهتری داشت را تهیه می‌کرد و وقتی کلاس شروع می‌شد آن را به استاد خود می‌داد تا گرد کمتری به سینه‌اش بنشیند و کمتر سرفه کند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: طبیعی است که استاد یلدا با چنین روحیاتی پس از ۶۶سال نفس‌کشیدن در این دانشگاه به اسوه و فرهیخته‌ای فراموش‌نشدنی و چهره‌ای ماندگار تبدیل ‌شود .
کریمی ضمن قدردانی از دکتر جعفرزاده، همسر دکتر یلدا گفت: استاد یلدا در خاطرات خود به رضایتی که از همسرش داشت اشاره می‌کند و همراهی ایشان را یکی از عوامل موفقیت خود می‌داند که جا دارد از این همسر نمونه و جراح حاذق زنان که در این سال‌ها با استاد همراه بوده‌اند و به‌طریق‌ اولی دختران خوبی نیز تربیت کرده‌اند، قدردانی کنیم.
* آغاز زندگی جدید یلدا
دکتر ایرج فاضل، رییس نظام پزشکی نیز در سخنانی گفت: حقیقت این است که این یک آغاز است برای زندگی دکتر یلدا و از امروز زندگی ایشان می‌تواند برای ما به عنوان الگویی باشد تا از آن در تمامی مراحل زندگی خود استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه دکتر یلدا بیش از یک استاد و معلم اخلاق بود، افزود: در شرایطی که مسائل اخلاقی در جامعه ما باعث نگرانی است، بودن و زیستن افرادی همچون دکتر یلدا می‌تواند موهبت الهی باشد. مسلما رفتار و منش این فرد برای مدت‌ها یاد ما خواهد ماند و از این به بعد ما با یاد و نام این عزیز زندگی خواهیم کرد.
فاضل با بیان اینکه از امروز دکتر یلدا زندگی جدیدی را آغاز خواهد کرد گفت: من افتخار شاگردی ایشان را نداشتم ولی از روزی که وارد طبابت شدم با نام ایشان آشنا شدم زیرا دکتر یلدا بیش از آنکه یک استاد باشد، یک معلم اخلاق برجسته بود.
*معلمی که عشق می آموخت
دکتر حمید عمادی، متخصص بیماری‌های عفونی هم اظهار داشت: ما به این دلیل در اینجا جمع شده‌ایم که برای آخرین بار با استاد خود خداحافظی کنیم. معلمی که نه فقط به ما درس طب، بلکه درس فکر کردن و از آن بالاتر محبت کردن، اخلاق و عشق آموخت. معلمی که شعر دوست داشتن و عشق ورزیدن را به ما آموخت.
*استاد انسانیت
دکتر یحیی عقیقی، استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی هم گفت: دکتر یلدا همیشه مردم را به دوست داشتن و مهر ورزیدن تشویق می‌کرد. ایشان استاد عفونی نبودند و به عنوان استاد اخلاق و انسانیت برای همه شناخته شده بودند. همچنین کلاس‌های درس و جلسات ایشان همیشه برای ما آموزنده بود و همگی از رهنمودهای ایشان استفاده می‌کردیم.
*عاشق آموختن
پروفسور مسلم بهادری، پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی نیز اظهار داشت: در شب یلدا یکی از بزرگ‌ترین استادان دانشگاه‌های ایران، اسطوره اخلاق، اسطوره تقوا و خدمت از میان ما رفت. ما همگی در این غم شریک هستیم. استاد یلدا پزشکی متعهد، معلمی دلسوز، آموزگاری هنرمند، خدمتگزار راستین جامعه بود و شخصیت والایی داشت. اینها صفاتی هستند که صدها برابرش در مورد مرد بزرگی که امروز از دست داده‌ایم، صادق است . وی افزود: مرحوم دکتر یلدا عاشق آموختن بود و شبانه روز به فکر مردم، بیماران، شاگردان و همکاران بود. در بیمارستان و در تمامی طول خدمت خود همیشه بیش از دیگران حضور داشت و به بیماران خدمت می‌کرد. او اسطوره خدمت بود و در تمامی جلسات همیشه مطالب، حرکات و نظراتش آموزنده و مورد قبول همه بود. سعی کنیم قدم در جای پای ایشان بگذاریم گرچه ممکن است قدم ما کامل نباشد.

*یاد دکتر یلدا را زنده نگه داریم
دکتر جعفرزاده، همسر مرحوم دکتر علیرضا یلدا در پایان مراسم تشییع در سخنانی اظهار داشت: دکتر یلدا مهربان، از خود گذشته، عاشق یادگرفتن و آموختن بود. همه بر این باورند که او پایبند اصول اخلاق پزشکی، مهربان و صبور بود. امید من آن است که این صفات در قالب الفاظ با دکتر یلدا به خاک سپرده نشود و به یاد داشته باشیم که هر نگاه مهربان به دردمندی و هر دست گرمی که به سر بیماری می‌کشیم و به او امید می‌دهیم، به معنای آن است که یاد دکتر یلدا و رهروی او هستیم.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *