وزارت علوم: برنامه‌ای برای اشتغال ۱۰۰هزار دانشجوی دکتری نداریم

معاون آموزشی وزارت علوم بر ضرورت ایجاد رابطه هدفمند بین اشتغال و تحصیل در کشور تاکید کرد و گفت: در حال حاضر بیش از یکصد هزار دانشجوی دکتری در کشور وجود دارد که برنامه مشخصی برای اشتغال آن‌ها بعد از فارغ التحصیلی وجود ندارد. بنابراین باید با کنترل توسعه تحصیلات تکمیلی رابطه هدفمند بین اشتغال و تحصیل در کشور ایجاد کنیم.
به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی در مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه پیام نور خاطر نشان کرد: در حال حاضر تعداد ۲۸۰۰مرکز آموزش عالی در کشور وجود دارد که این تعداد در مقایسه با کشور چین که جمعیت میلیاردی دارد، بیشتر است. در واقع جمعیت دانشجویی کشور ما از سال ۸۲افزایش پیدا کرد و به تبع آن جمعیت هیات علمی کشور نیز افزایش یافت.
به گفته وی، باید سیاست‌هایی به کار گرفته شود تا براساس آن دانشگاه پیام نور به عنوان یک دانشگاه ملی و حتی فراملی عمل کند.
دکتر شریعتی تاکید کرد: یکی از راه‌های موفقیت دانشگاه پیام نور در عرصه‌های ملی و فراملی این است که بتواند زیرساخت‌های خود را متناسب با ماموریت دانشگاه یعنی همان آموزش مجازی تقویت کند تا براساس آن همه جوانان کشور حتی در نقاط دور افتاده نیز که شرایط رفاهی برای تردد در دانشگاه‌های حضوری را ندارند، به آموزش عالی دسترسی پیدا کنند. همچنان که یکی از رسالت‌های طرح آمایش آموزش عالی در وزارت علوم نیز همین ماموریت‌گرایی است.معاون آموزشی وزارت علوم خاطر نشان کرد: متاسفانه یکی از اشکالات زیرنظام‌های آموزشی ما این است که همه آن‌ها می‌خواهند همه کار را انجام بدهند. در حالی که دانشگاهی موفق خواهد شد که بتواند در جهت ماموریت مداری خود حرکت کند .
وی افزود: در حال حاضر یک میلیون و ۷۰۰هزار متر مربع زیربنای فضاهای دانشگاه پیام نور است که ۲۵۰هزار متر مربع نیز در دست ساخت وجود دارند. نکته‌ای که اهمیت دارد این است که اگر ما معتقد به آموزش مجازی در دانشگاه هستیم، چرا باید پروژه‌های عمرانی خود را توسعه بدهیم.
وی همچنین خطاب به مدیریت دانشگاه پیام نور گفت: در حال حاضر یکصد هزار دانشجوی دکتری در کشور وجود دارد و سالیانه ۲۴هزار نفر به دوره دکتری وارد می‌شوند. باید هدف شغلی این افراد در نظر گرفته شود تا بعد از فارغ التحصیلی با مشکل بیکاری مواجه نشوند.
وی خاطر نشان کرد: متاسفانه در حال حاضر رابطه هدفمند بین اشتغال و تحصیل در کشور وجود ندارد، به طوری که در فراخوان‌های گذشته وزارت علوم برای جذب هیات علمی شاهد این خلاء هستیم چرا که در هر فراخوان نزدیک به ۳۰هزار نفر برای هیات علمی شدن ثبت نام کردند که ۷۰درصد آن‌ها دکتری بودند. این در حالی است که در بهترین حالت ما به ۵۰۰۰هیات علمی در دانشگاه‌ها نیاز داریم.
گفتنی است، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، دکتر محمدرضا زمانی را به جای دکتر رستمی ابو سعیدی به سمت “سرپرست دانشگاه پیام نور” منصوب کرده است.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *