هیچ دانشجویی نباید از تحصیل محروم شود

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها به تنهایی در رعایت کامل حقوق شهروندی دخیل نیستند، گفت: تحقق حقوق شهروندی در دانشگاه‌ها نیازمند هماهنگی از نهادهای عمومی تاثیرگذار در فضاهای عمومی سیاسی و امنیتی است.
دکتر حسین سلیمی درگفت و گو با ایسنا، با اعلام این مطلب اظهار کرد: مهم‌ترین عامل که در مقابل حق شهروندی برای آموزش رایگان وجود دارد، این است که ممکن است کسانی بتوانند با استفاده از رانت‌ وارد دوره‌های مختلف تحصیل بشوند و از آن برای ارتقاء خودشان استفاده کنند که این امکان برای عضو هیات علمی شدن در دانشگاه‌ها نیز وجود دارد که آشکارا نقض حقوق شهروندی است.
وی افزود: مهم‌ترین حق شهروندی برای تحصیل کنندگان کشور این است که بتوانند در مقام استاد و در شرایط بالاتر قرار گرفته و کسانی که صلاحیت علمی بالا و فعالیت‌های پژوهشی افزون‌تری دارند بتوانند در خدمت نظام آموزش عالی کشور قرار بگیرند. در این زمینه نیز مهم ترین نقطه مقابل حق شهروندی این است که کسانی بخواهند با استفاده از رانت به جایگاهی که شایسته نیستند دست یابند و در جایگاه عضو هیات علمی قرار بگیرند.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی همچنین افزود: بخشی از حقوق شهروندی دانشجویان این است که به هیچ وجه نباید گرایش‌ خاص سیاسی،‌ نوع نگاه جناحی و یا ارتباطات خاص سیاسی آنها در بهره‌مندی و یا عدم بهره مندی از حقوق آنها تاثیرگذار باشد.
ضمن اینکه دستیابی به منابع اطلاعاتی، دانش جهانی و اندیشه ورزی و بیان آزادانه اندیشه با رعایت الزامات قانونی که در نظام جمهوری اسلامی وجود دارد، جزو حقوق بنیادین دانشگاهیان به شمار می‌رود.
دکتر سلیمی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها به تنهایی در رعایت کامل حقوق شهروندی دخیل نیستند، گفت: برای اینکه حقوق شهروندی در دانشگاه‌ها به طور کامل متجلی شود، دانشجویان و دانشگاهیان، دانشگاه را فضای امن بدانند نیازمند همکاری همه دستگاه‌های مختلف است، چرا که در حال حاضر فقط روسای دانشگاه‌ها در اداره درونی دانشگاه‌ها تاثیرگذار نیستند. بلکه نهادهای عمومی دیگر در فضای عمومی دانشگاه‌ها و در بهره‌مندی این مراکز از امکانات مختلفی که نیاز برآوردن حقوق شهروندی است، دخیل
هستند. بنابراین اگر دانشگاه‌ها محیطی امن برای تحقق حقوق شهروندی باشند،‌ باید عزم ملی و هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف وجود داشته باشد.
وی همچنین محرومیت دانشجویان از تحصیل را نقض حقوق شهروندی آنها عنوان کرد و گفت: اگر منظور از دانشجویان ستاره‌دار افرادی باشند که به دلایلی سیاسی نمی‌توانند از حق تحصیل در دانشگاه استفاده کنند و از آموزش عالی محروم شوند، نوعی حقوق شهروندی آنها نقض شده است، چرا که تحصیل و حضور دانشجویان در کلاس نباید به دلیل نوع نگاه و عقاید سیاسی آنها شود.
دکتر سلیمی گفت: اگر منظور از دانشجویان ستاره‌دار کسانی باشند که محکومیت‌های قضایی آنها مانع تحصیل می‌شود، باید با این افراد هم نهایت همکاری صورت گیرد تا به تحصیل برگردند و لازم است همکاری‌های کافی با نهادهای قضائی و امنیتی صورت بگیرد تا مشکلی برای تحصیل آنها به وجود نیاید.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در پایان خاطر نشان کرد: اگرچه تعداد دانشجویانی که از تحصیل محروم شده‌اند، زیاد نیست و مسائل آنها نیز قابل حل است، اما من معتقد هستم حتی یک دانشجو نیز برای ادامه تحصیل خود نباید با مانع امنیتی مواجه شود.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *