موازی‌کاری خانه تئاتر با راه‌اندازی شعبه در استان‌ها


خانه تئاتر

رییس انجمن هنرهای نمایشی استان گیلان گفت: هنرمندان تئاتر گیلان تحت حمایت و نظارت انجمن هستند و راه‌اندازی شعبه‌ای از خانه تئاتر که خود یک مؤسسه است، نوعی موازی‌کاری محسوب می‌شود.

بهمن صادق‌حسنی در گفت‌وگویی با ایسنا با اعلام اینکه قرار است به زودی انتخاباتی برای تشکیل شعبه‌ای از خانه تئاتر تهران در استان گیلان برگزار شود، بیان کرد: تمام گروه‌های تئاتری این استان تحت حمایت و نظارت انجمن هنرهای نمایشی استان گیلان و وابسته‌ی آن هستند و اصولا هیچ ارتباطی با خانه تئاتر ندارند. الان هم که قرار است خانه تئاتری در استان تشکیل شود، ممکن است با تمایل بخشی یا شاید حتی خیلی از هنرمندان همراه باشد اما این خانه نیز همانند انجمن ساختار موسسه‌ای دارد.

وی که به عنوان کارگردان تئاتر نیز فعالیت دارد، ادامه داد: شاید برخی هنرمندان استان تمایل داشته باشند تا به عنوان مؤسسه خارج از وظایف انجمن با خانه تئاتر مشارکت داشته باشند چراکه پیگیری مسائلی مثل بیمه یا تعاونی مسکن از وظایف اصلی خانه تئاتر محسوب می‌شود، اما در شرایط فعلی تشکیل خانه تئاتر در استان‌ها موازی‌کاری با انجمن‌های هنرهای نمایشی است.

صادق‌حسنی گفت: بیش از هر چیز به نظر می‌رسد این اقدام پر کردن یک جای خالی باشد، در صورتی که خانه تئاتر الان ساختار صنفی ندارد و اگر انجمن صنفی داشته باشیم به طوری که هنرمندان تئاتر در تهران به عنوان شاغل در این حوزه شناخته شوند شرایط بهتر خواهد بود، اما فعلاً حرفه ما شغل محسوب نمی شود چرا که اداره کار ما را نمی‌شناسد.

او خاطرنشان کرد: خصوصی‌سازی خوب است و اگر چه اقداماتی دراین‌باره در تئاتر انجام شده اما حمایت دولتی باید پشتیبان پروژه‌های تئاتری باشد، در غیر اینصورت این مسئله نمی‌تواند به جای خود برسد. در تمام دنیا هم این اتفاق می‌افتد و دولت از اجرای تئاتر حمایت می‌کند، اما متاسفانه امروزه حمایت چندانی را می‌بینیم و این مسئله فقط به تئاتر استان‌ها مربوط نمی‌شود بلکه در تهران هم شاهدیم که مطالبات دیر پرداخت می‌شود. این اتفاقات باعث می‌شود انگیزها کم شود و دغدغه نان برای بچه‌های تئاتر باقی بماند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *