مدارس تیزهوشان باید از متوسطه اول حذف شود

عضو پژوهشگاه تعلیم و تربیت با بیان اینکه ارزشیابی توصیفی از جنس مراقبت از یادگیری است نه مچ گیری دانش‌آموزان، گفت: باید مدارس و آزمون تیزهوشان را از دوره متوسطه اول خارج کنیم.
به گزارش فارس، محمد حسنی در خصوص «ارزشیابی توصیفی دانش‌آموزان دوره ابتدایی»، اظهار داشت: از سال ۸۲ توسط شورای عالی آموزش و پرورش درخواست شد تا ارزشیابی توصیفی انجام شود و در مدت چهارده سال گذشته، چرخش مهمی در تفکر ارزشیابی در دوره ابتدایی صورت گرفته است.
حسنی یادآور شد: چالش‌ آزمون‌های پس از دبستان مانند مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی بسیار مهم است و معلمان اعلام می‌کنند که این آزمون‌ها دوره ابتدایی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و یک تفکر سرطانی در کنکور وجود دارد تا آموزش متوسطه از منزلت خود بیفتد و این دوره را خادم کنکور کند.
عضو پژوهشگاه تعلیم و تربیت تصریح کرد: در حال حاضر در خانواده‌های دانش‌آموزان پایه‌های پنجم و ششم این دغدغه وجود دارد تا دانش‌آموزان هزاران تست بزنند و وارد این مدارس شوند؛ در حالی که باید آزمون‌های تیزهوشان را از متوسطه اول خارج کنیم.
وی در خصوص «ارائه راهکار عملیاتی برای افزایش ارزشیابی دانش‌آموزان»، افزود: اراده قوی پشت این موضوع نیست و باید عزم جدی از سطح ارشد تا سطوح پایین‌تر در این خصوص وجود داشته باشد و اگر قرار است نظام ارزشیابی توصیفی مورد توجه قرار گیرد، باید الزامات آن نیز فراهم شود. عضو پژوهشگاه تعلیم و تربیت با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها در تعلیم و تربیت خاطرنشان کرد: رسانه تست‌زدن را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد و به نظر می‌رسد که رسانه سودی در اینکه ارزشیابی توصیفی صورت گیرد مشاهده نمی‌کند؛ چراکه در ارزشیابی توصیفی کلاس تست و درآمد و آگهی وجود ندارد.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *