سازمان سنجش تفسیر خاص خود را از قانون حذف کنکور دارد

مدیر کل دفتر تالیف کتاب های درسی ابتدایی و متوسطه نظری معتقد است سازمان سنجش آموز کشور با وجود گذشت پنج سال از مصوبه مجلس شورای اسلامی با عنوان قانون حذف کنکور، تفسیر خاص خود را از این قانون دارد .
محمود امانی طهرانی در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: معتقدیم اگر قانون اولیه مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال ۸۶ درباره حذف کنکور اجرا می شد تا امروز مساله کنکور حل شده بود.
امانی طهرانی با بیان اینکه قانون اولیه مجلس حدود پنج سال بدون هیچ اقدامی باقی مانده و عملیات اجرایی روی آن انجام نشده است، تصریح کرد: اکنون پس از پنج سال از اتمام مهلت تعیین شده قانونی، که مجلس پیگیر علت اجرایی نشدن این قانون است سازمان سنجش اعلام می کند قانون مذکور قابلیت اجرا ندارد.
وی ادامه داد: این در حالیست که قبل از هر گونه اظهار نظر در خصوص این قانون باید چند اقدام اساسی انجام می شد. اول اینکه باید برای اجرای آزمایشی آن تلاش و ثابت می شد که آیا موفق آمیز بوده یا اینکه با شکست مواجه شده است.
مدیر کل دفتر تالیف کتاب های درسی ابتدایی و متوسطه نظری بیان داشت: حالت دوم این است که با انجام کارهای پژوهشی باید مطالعات تطبیقی بین المللی انجام می شد مبنی بر اینکه آیا چنین سیستمی قابلیت اجرا دارد و اگر نتایج نشان داد که قابلیت اجرا ندارد گزارش های لازم ارائه می شد. امانی طهرانی اضافه کرد: در حالت سوم باید گروهی متشکل از کارشناسان، افراد خبره و معتقد یا مخالف این قانون تشکیل می شد و پس از بررسی و تنظیم صورت جلسه به جمع بندی می رسیدند که آیا چنین قانونی قابلیت اجرا دارد یا خیر.
وی خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که در طول پنج سال از تصویب قانون حذف کنکور، چنین اتفاقی نیفتاد و پس از این مدت اعلام شد که این قانون قابلیت اجرا ندارد.
مدیر کل دفتر تالیف کتاب های درسی ادامه داد: مصوبه اولیه مجلس شورای اسلامی معروف به قانون حذف کنکور مربوط به نهم آبان ماه سال ۱۳۸۶ است و در قانون بعد که دهم شهریور سال ۱۳۹۲ به تصویب رسید قرار بود ضریب اعمال سابقه تحصیلی در نتیجه کنکور از ۲۵ درصد در سال ۹۲ آغاز شود و پس از پنج سال به ۸۵ درصد برسد.
امانی طهرانی با اشاره به اینکه این موضوعی است که باید به عنوان مطالبه عمومی مطرح شده و سازمان سنجش باید فهرست پژوهش هایی که در طول ۴۰ سال اخیر درباره ویژگی های گزینش دانشجو داشته را ارائه دهد تا مشخص شود که این سازمان تا چه اندازه به دنبال بهبود فضای سنجش دانشجو بوده است .


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *