رونمایی کتاب «مردم چرا به سینما می‌روند»

 

مراسم رونمایی از کتاب «مردم چرا به سینما می روند» اثر «داود ضامنی» در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ در ابتدای این آیین عزیزالله تاجیک اسماعیلی، داور جشنواره رشد و قائم مقام انجمن روانشناسی اظهار داشت: من به عنوان یک کاربر سینما با یک نگاه تجربی و علمی که از حوزه روانشناسی به سینما داشتم، مطالبی را به داود ضامنی گفتم که وی از آن موارد در کتاب استفاده کرده است. وی ادامه داد: علم و هنر از دو نقطه حرکت می کنند و به یک نقطه مشترک می رسند؛ هنر روی موارد خاص و ابتکارات و خلاقیات و نوآوری آدمیان تکیه می کند.
تاجیک اسماعیلی گفت: محصول سینما همیشه نو و متفاوت است؛ چرا که اگر از این ویژگی برخوردار نباشد مخاطبان زیادی را جذب نمی کند و همین تفاوت است که سینما را جذاب می کند. در واقع این تفاوت زیر مجموعه نوآوری است که از کنجکاوی انسان شکل می گیرد.
وی عنوان کرد: اگر محصول هنری مثل فیلم تولید شود، آزادی عملی برای ادراک مخاطب ایجاد می‌شود که بر ذهن مخاطب تاثیرگذار خواهد بود. این دو خصوصیت آزادی عمل و کنجکاوی هستند.
وی یادآور شد: نظام فکری ما حول محور منطق می گردد، اما نظام احساسی ما حول محور عشق می‌گردد. در قدیم فکر می کردند که این دو متضاد هم دیگرند اما امروزه ما به سمت تحلیل این دو بعد ذهنی انسان‌ها می رویم و هنگام ساخت فیلم این دو وجه ذهنی به هم می‌رسند و به همین دلیل است که صنعت سینما همیشه هیجان انگیز است.
وی در پایان گفت: فیلم و سینما را باید با رویکردی در گفتمان‌های اجتماعی و هنری ببینیم.
در ادامه این مراسم، امیر حسین علم الهدی دبیر شورای سیاستگذاری گروه سینمایی «هنر و تجربه» اظهار داشت: در سال ۲۰۱۷ هفت میلیارد و پانصد میلیون بلیت سینما فروخته شده و بیشترین تعداد فروش بلیت‌ها در هند، آمریکا و چین بوده است .
وی گفت: صد هرار سالن سینما در جهان وجود دارد و بیشترین تعداد آن در چین و آمریکا هستند؛ اما ما هم به لحاظ تولید سینمایی وضعیت خوبی داریم و سالی حدود صد فیلم سینمایی می سازیم؛ گرچه در حدود هشتاد شهر داریم که صاحب سالن سینما هستند و سی میلیون نفر شهر نشین ما دسترسی به سینما ندارند و به جز شهر تهران، هفتاد درصد از شهرهای دیگر دسترسی به سالن‌های مدرن ندارند.
پس از سخنان علم الهدی، محمد علی نجفی کارگردان و تهیه‌کننده سینما به روی صحنه آمد و گفت: ذهنی ترین هنر موسیقی هست و بعد از آن در هنر هفتم به سینما می رسیم. شش هنر دیگر در تاریخ بشر ریشه دارند؛ اما تنها هنری که مولود مدرنیته است سینما است و نمی توانیم به طور شخصی آن را به وجود بیاوریم. ما باید بدانیم که مدرنیته چیست و اگر کمی دقت کنیم می بینیم سینما انسان را در شرایطی قرار می دهد که در جلوت به خلوت می رود؛ به این شکل که در جمع به تماشای فیلم می روید و با خاموش شدن چراغ محکوم می شوید که آن چیزی که روی پرده است را ببینید و این گونه است که شما در جمع با خود خلوت می کنید.
داوود ضامنی نویسنده کتاب «مردم چرا به سینما می روند» نیز در این مراسم اظهار داشت: خوشحالم از این که این آیین رونمایی بهانه‌ای شد تا چند گفت و گوی مهم در سینما شکل بگیرد. من نمی توانم خود را مولف این کتاب بدانم؛ چرا که مولف این کتاب کسانی هستند که گفت و گوها با آن‌ها در کتاب شکل گرفت.
ضامنی افزود: نتیجه بررسی‌های من نشان می داد که تحقیقات کشوری به بررسی دلایل سینما نرفتن مردم معطوف می شد و همیشه سخن‌ها در این خصوص بود، اما برای من این سوال شکل می گرفت که با ارتقای سطح تکنولوژی و اینکه تماشا فیلم در منزل خیلی سهل تر از دیدن فیلم در سینما است، چگونه بازهم افرادی هستند که در سینما فیلم می بینند و این گونه بود که این موضوع برایم جالب شد. ابتدا به نظرم رسید که در گام اول با برخی از متخصصان این حوزه به گفت و گو بنشینم تا دیدگاه کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرد. من در حدود یک سال توانستم ۲۳ گفت و گو را شکل بدهم و به این موضوع از منظرهای مختلف پرداخته شد.وی تاکید کرد: پرسشنامه ای هم استخراج شد که حدود ۱۰۴۴ نفر از کسانی که به سینما می روند به آن پاسخ دادند. در ادامه فکر ساخت مدلی شکل گرفت که در آن همه مولفه‌هایی که به چرایی سینما رفتن مردم می پردازد شکل بگیرد. کتابی که امشب رونمایی می شود در واقع ۸ گفت و گو از آن ۲۳ گفت و گو را در خود جای داده است.
وی یادآور شد: این کتاب سه بار ویرایش شد و توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسید. کتاب دوم من به دیدگاه شهروندان معطوف می‌شود که سعی کردم با رویکرد پدیدار شناسی آن چه که در سینما برای آن‌ها رخ می دهد را کشف کنم. در پایان از همه کسانی که در شکل‌گیری این کتاب به من کمک می‌کردند تشکر و این کتاب را به مادرم تقدیم می کنم.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *