رونمایی از «محسن‌نامه » در جشنواره پژوهش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

111

111در هشتمین جشنواره پژوهش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که با حضور ریاست سازمان، معاونین و جمعی از پژوهشگران برتر این حوزه در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی ایران، سالن حکمت برگزار شد، از کتاب « محسن نامه »(مجموعه مقالات ایرانشناسی؛ یادنامه دکتر محسن جعفری مذهب)رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ابتدای این برنامه رضا خانی‌پور؛ مدیر کل پژوهش و آموزش سازمان و دبیر علمی جشنواره ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در این حوزه گفت: در سال ۹۵ و ۹۶ فصلنامه‌های معاونت پژوهش و آموزش در ۱۴ شماره منتشر شده و کارگاه‌های متعددی ویژه پژوهشگران داخلی و همچنین کارگاه‌هایی برای پژوهشگران کشورهای خارجی برگزار شده است.
پس از آن دکتر اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن تبریک هفته پژوهش در سخنانی گفت: جمهوری اسلامی ایران در سند چشم‌انداز خود به توسعه علم و دانش توجه ویژه داشته و به عبارتی می‌توان گفت که این سند دانش محور است.
او با تاکید بر اهمیت پژوهش تصریح کرد: حاصل پژوهش باید بر اساس یافته‌های علمی و نیازهای اجتماعی ما باشد.
اگر به زندگی بزرگان اصحاب علم و دانش نیز نگاه کنید تمام کسانی که به مراتب و مدارج بالای علمی رسیده‌اند در ابتدا همگی از خلوتی برخوردار بوده و بعد نتایج تفکرات و پژوهش‌های خود را در اختیار سایرین قرار داده‌اند.
بروجردی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روند پژوهش گفت: پژوهش با سوال و مسئله‌ای که در ذهن محقق شکل می‌گیرد آغاز می‌شود. علاوه براینکه پژوهش حاصل تداوم در کار است. او در ادامه از دو نوع پژوهش که بسیار در مرکز توجه است نام برد و گفت: پژوهش‌های آینده‌نگر و پژوهش‌های کاربردی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند؛ به ویژه اینکه پژوهش‌های کاربردی توسعه یک سازمان را نیز در پی دارد.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محبوس کردن و عدم انتشار نتایج تحقیقات و یافته‌های پژوهش را به عنوان بزرگترین ظلم به اندیشه بشری دانست و گفت: باید حاصل و نتایج پژوهش‌های علمی را در معرض فهم دیگران قرار دهیم. او در ادامه گفت: با توجه به رسالت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، می‌توان گفت که این سازمان بهترین جا برای انتشار و به منصه ظهور رساندن همین اندیشه‌هاست.
همچنین فریبرز خسروی، مشاور عالی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز طی سخنانی گفت: تصمیم‌سازان عرصه‌های مختلف کشور باید بدانند که نقطه عطف هر تحولی در جامعه از پژوهش و پژوهش‌محوری عبور می‌کند. برای همین این موضوع نیاز به توجه و صرف بودجه‌ ویژه‌ای دارد.
در پایان از هکتاب جدید انتشارات سازمان رونمایی شد . کتاب
«محسن نامه» (مجموعه مقالات ایرانشناسی؛ یادنامه دکتر محسن جعفری مذهب) به کوشش پروین استخری و جمشید کیان‌فر از جمله کتابهایی بود که با حضور خانواده زنده یاد «جعفری مذهب» دراین مراسم رونمایی شد.‌در پیشگفتار این کتاب آمده است: دکتر جعفری مذهب برخلاف دانش آموختگان تاریخ که تخصص در یک موضوع و یا سلسله ای دارند و بس، جامع الاطراف بود، افزون بر تخصص تاریخی اش که مغول بود، سکه شناس، ایرانشناس، سندپژوه و مُهر شناس…. وی از معدود شخصیت های به معنی واقعی فرهنگی بود که دلسوزانه کار می کرد و هدفش ترویج و فرهنگ ایرانی بود، برگزاری نشست های سالانه و پربار در نمایشگاه کتاب درباره مشترکات فرهنگی ایران و کشورهای همجوار و برخی کشورهای اروپایی بیانگر تلاش و علایق عمیق او به توسعه فرهنگ مشترک بود. به یک معنی استادی توانا و خوش بیان، سندپژوه و سکه شناس برجسته، نسخه‌شناس و سندشناس، پژوهشگری پر انرژی در حوزه های مختلف تاریخی با توانائی علمی قوی، در راه تاریخ تکاپوهای فراوانی داشت. جمشید کیان‌فر و همسرش پروین استخری همه ساله در سوگ فرزند ناکام خود، مزدک کیان فر، «مزدک نامه» را منتشر می کنند. مصادف شدن انتشار هشتمین مجلد از «مزدک نامه» با چهلمین روز درگذشت دکتر جعفری مذهب، کیان‌فر و استخری را بر آن داشت که این مجلد را به یاد جعفری مذهب با عنوان «محسن نامه» منتشر کنند.
فهرست مقالات کتاب به این قرار است:
هرگز چنین گمانم نبود …ر اعظم هدایتی (جعفری مذهب)،ایران شناسی که تنها ماندر داود آقارفیعی،به یاد دکتر محسن جعفری مذهب که ناباورانه از میانمان کوچ کرد…ر رزیتا انواری،فرهنگ، ناپدیدایی که مرز ندارد. خداحافظ دکتر جعفریر پاسکواله دوریا ژورنالیست و پژوهشگر ایتالیایی)؛ ترجمه پگاه مشیرپور، گام به گام با تاریخ. دکتر جعفری مذهبر نسرین ترابی،جعفری مذهب هم پر کشید!ر مسعود جوادیان،مورخ آینده‌اندیشر سمیرا دردشتی، کارنامه یعنی این!ر حسین روحانی صدر،اولین دیدار با قلندر معرفت آموز (دکتر محسن جعفری مذهب)ر نادعلی صادقیان،رستم دستانم آرزوستر یزدان فرخی،اندیشمندی که زود از میان ما رفتر مجید کریمی،به یاد دکتر محسن جعفری مذهبر فخرالسادات محتشمی پور،یکی از بهترین ها؛ یادنامه زنده یاد دکتر محسن جعفری مذهبر افسانه محمدی و…

 


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *