«راهبردهای آموزش زبان دوم» منتشر شد


کتاب

کتاب «راهبردهای آموزش زبان دوم» برای علاقه‌مندان، دانشجویان و مدرسان زبان دوم از جمله آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان منتشر شد.

به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، کتاب «راهبردهای آموزش زبان دوم» شامل ۹ مقاله کاربردی با ترجمه سیدعباس ناجی‌ حسین‌دوست از سوی نشر خاموش منتشر شده است. عنوان مقاله‌های کتاب به این شرح است: «فرهنگ در آموزش زبان دوم»، «ایجاد آگاهی فرهنگی در آموزش زبان خارجی»، «نقش انگیزه در یادگیری زبان خارجی و زبان دوم»، «سبک‌های یادگیری و تدریس در آموزش زبان خارجی و زبان دوم»، «مدیریت کلاس: نکته کلیدی در رویکرد راهبردی آموزش زبان دوم»، «تخصصی شدن محیط کلاس تا چه اندازه در یادگیری زبان مهم است»، «بررسی نگرش معلمان و فراگیران انگلیسی فارسی‌زبان نسبت به استفاده از طنز و شوخی در کلاس» و «استفاده از فیلم­‌های ویدئویی به عنوان یک وسیله شنیداری – دیداری در کلاس­‌های تدریس زبان خارجی».

این مقاله­‌ها توسط استادان و پژوهشگران تدریس زبان­‌های خارجی دردانشگاه­‌های جهان همچون تیمزولی لندن، کالیفرنیای شمالی، استادل سائوپائولو، ویکتوریای نیوزیلند، اصفهان و قریق قلعه ترکیه تالیف شده‌اند.

در مقدمه کتاب «راهبردهای آموزش زبان دوم» که توسط مهبد غفاری عضو هیات علمی دانشگاه کمبریج انگلستان نوشته شده، آمده است: اگرچه یادگیری و استفاده از زبان فارسی به عنوان زبان دوم یا زبان خارجی از زمان­‌های بسیار دور رواج داشته است، اما رویکرد علمی به آموزش زبان فارسی و توجه آن به عنوان یک علم و یا محیط­‌های دانشگاهی به کمتر از  بیست سال می­‌رسد و در مقایسه با زبان انگلیسی رشته‌ای نوپا به حساب می‌­آید. با این حال از آنجایی که اشتراکات بسیاری در مورد آموزش هر زبانی وجود دارد و خوشبختانه پژوهشگران آموزش زبان­‌های دیگر راه بسیار طولانی­‌ای را پیموده‌اند، بسیاری از دستاوردهای حاصل از پژوهش­‌های انجام‌شده در آن زبان‌­ها به ویژه زبان انگلیسی، قابل استفاده در آموزش زبان فارسی هستند و نیازی به دوباره‌کاری و پژوهش مجدد وجود ندارد، بلکه با بومی‌سازی یا فارسی‌سازی آنها می­‌توان به توسعه و بهبود این علم کمک کرد. در همین راستا، شاید ترجمه مقالات مرتبط با آموزش زبان‌­های دیگر از ابزارهایی باشد که بتواند در کوتاه‌مدت به مدرسان زبان فارسی، علاقه‌­مندان و دانشجویان رشته آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان کمک کند. به همین منظور کتاب حاضر اولین گام در این راستا است که شامل ۹ مقاله می­‌شود که از مجموعه بی‌شماری از مقالات انتخاب شده­‌اند تا نگاهی به موضوعات مرتبط با آموزش زبان فارسی بیندازد و تا حدی خوانندگان علاقه­‌مند را با برخی از یافته‌­های نوین در آموزش زبان و مهارت­‌های عملی آشنا کند.

سیدعباس ناجی حسین‌دوست، مدرس مرکز آزفا در دانشگاه فردوسی مشهد و مترجم این کتاب، دارای مدرک کارشناسی ارشد آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان است و تا کنون مدرس چندین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی  بنیاد سعدی بوده است.

 انتهای پیام

منبع: ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *