دکتر ملک زاده :کمتر از ۱۰درصد اختراعات ملی ثبت جهانی می شوند

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، بر لزوم ایجاد تسهیلات برای افزایش ثبت بین المللی اختراعات ملی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر کمتر از ۱۰درصد اختراعات ملی، ثبت جهانی می شوند.
به گزارش مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر رضا ملک زاده در کارگاه ملی پروژه توانمندسازی محیط مالکیت معنوی – مدیریت مالکیت معنوی و تجاری سازی فناوری برای مدیران فناوری افزود: هرچند روند اختراعات در کشور در حال افزایش است اما ثبت بین المللی از مهمترین مشکلات مخترعان در این زمینه است.
وی افزود: هرچند امکان ثبت بین المللی اختراعات وجود دارد اما هزینه بالا و دسترسی نداشتن به نظامی که این کار را تسهیل کند از جمله مشکلات این حوزه است که برای توسعه این روند باید تسهیلات مناسب فراهم شود.معاون تحقیقات و فناوری به گسترش اختراعات در حوزه پزشکی و سلامت اشاره کرد و گفت: سلول‌های بنیادی، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، داروسازی، فناوری ژنتیک و تجهیزات پزشکی از جمله موضوعاتی است که شاهد گسترش اختراعات هستیم.
وی از راه اندازی کمیته تخصصی مالکیت فکری، ثبت اختراع و نوآوری وزارت بهداشت خبر داد و گفت: تولید ثروت از مالکیت فکری و ایجاد بازار اختراع و کسب درآمد از آنها، هدایت مراکز تحقیقاتی و شرکت‌ها به سمت نوآوری قابل ثبت در بازارهای داخلی و خارجی از جمله اهداف این کمیته است.
ملک زاده خاطرنشان کرد: کمک به جهت دهی پایان نامه‌های دانشجویان علوم پزشکی کشور در جهت تجاری سازی، ارائه مشاوره به معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه در زمینه مالکیت معنوی و اختراع و شناسایی و معرفی طرفیت‌های موجود در داخل و خارج کشور برای توسعه فناوری مبتنی بر اختراعات از دیگر اهداف این کمیته است.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *