دکتر مسجدجامعی :نقاشی دیواری، باید جوابگوی نیازهای گوناگون جامعه باشد

 

دکتر احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران در مراسم پایانی چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهری که دیروز در برگزارشد، گفت: نقاشی دیواری باید جوابگوی نیازهای گوناگون جامعه باشد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، احمد مسجد جامعی در ادامه افزود: خوشحالم که این دو سالانه ۸سال است که برگزار می‌شود. اوادامه داد : این دوسالانه شرایط و فضایی را ایجاد می کند که استعدادها شناسایی شوند، بدون تردید در آینده استادان بزرگ از روی این استعدادها شناخته می‌شوند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: خلق نقاشی‌هایی که مرتبط با سیما ومنظر شهری است در شهر ما سابقه طولانی دارد به گونه‌ای که نقاشی‌ها در همه دروازه‌های تهران وجود داشت چراکه همیشه ارزش هنر را هنرمندان ما به خوبی درک می‌کردند.
او با اشاره به اینکه نقاشی دیواری با حس و حال انقلاب در ایران شروع شد، افزود: در حال حاضر در دوره ای هستیم که نقاشی‌های دیواری شهر را زیبا می کند اما کمتر هویت مستقل خود را بروز می دهد چراکه شهر آشفته نمی تواند نقاشی آشفته نداشته باشد.
مسجدجامعی با بیان اینکه در این دوره شاهد ارائه کارهای ارزشمند در حوزه نقاشی دیواری هستیم، گفت: تصور می کنم که برای یک کار هنری ماندگار باید برای متریال سرمایه گذاری کرد.
او ادامه داد: در رویکرد و آثاری که خلق شده یک فهم مشترک حاصل شده که همه ایرانی هستیم و در حوزه فرهنگ، هنر، ،شعر و ادب اگر نامی از ایران است نام هنر ایران است، معتقدم حسی که در آثار ارائه شده وجود داشت نشان از بازگشت به هنر ایرانی متناسب با ظرفیت شهر است.
عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: امیدوارم در آینده بتوانیم مکتبی برای هنر ایرانی که سابقه طولانی هم دارد طراحی کنیم و از وضعیت زیباسازی جدا کنیم و برای مکان‌های ویژه شهری جایگاهی را تعیین کنیم. مسجدجامعی گفت: ما باید مجموعه سیاست گذاری‌هایی داشته باشیم که یک بخش رویکرد آن به حوزه زیباسازی و دیگری به مکتب هنری باشد.
سید مجتبی موسوی دبیر جشنواره چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه باید این رویداد که باعث تغییر در هنرهای شهری و برخورداری از اعتبار خاصی می شود را جشن گرفت، اظهار کرد: اگر نگاهی به دو رویداد گذشته دیوارنگاری بیاندازیم شاهد بهتر شدن آثار و ایده‌های هنرمندان خواهیم بود. او ادامه داد: بدون تردید در حوزه دیوارنگاری ظرفیت‌های زیادی وجود دارد و همین موضوع باعث شده که شاهد حضور پر رنگ هنرمندان در یکی از عرصه‌های هنر شهری باشیم.
دبیر جشنواره دو سالانه دیوارنگاری گفت: لازم بود که به هنر دیوارنگاری به صورت حرفه‌ای توجه شود به همین منظور نیازمند این بودیم که این رویداد را به صورت جدی تر بررسی کنیم و برای پیشرفت در مسیر بهتری گام برداریم. دبیر جشنواره چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران یادآور شد: در این دو سالانه فرصتی ایجاد شد که هنرمندان تصویرگر و گرافیست هم بتوانند در کنار هنرمندان نقاش اقداماتی انجام دهند و نقاشی‌های خوبی را روی دیوارهای شهر طراحی کنند.او با بیان اینکه باید به دنبال راهکارهایی باشیم که جلب مشارکت هنرمندان هنرهای تجسمی را به دنبال داشته باشد، گفت: عده‌ای از هنرمندان تاکنون به هنرهای شهری به صورت جدی ورود نکرده اند اما سرشار از ایده‌هایی هستند که در این حوزه می‌تواند موثر و مطلوب باشد.
موسوی گفت: در این دوسالانه بیش از ۵۰۰ نفر در بخش طراحی و بیش از ۳۰ نفر در بخش پژوهش حضور داشتند اگرچه در بخش طراحی ما ۹۵ اثر را به نمایشگاه دعوت کردیم و در بخش پژوهش ۲۴ نفر انتخاب شدند. دبیر جشنواره چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهر تهران یادآور شد: در این دوسالانه همه هنرمندان کار گروهی انجام دادند تا بتوانند آثار بهتری برای شهر خلق کنند.
موسوی ادامه داد: یکی از سیاست‌هایی که در این دوره مدنظر قرار گرفت این بود که روی دیوارهای سفید شهر کاری انجام ندهیم چراکه در شهر دیوارهای مستهلکی وجود داشت که معضل شهری محسوب می شدند به همین دلیل هم آنها را شناسایی و ساماندهی کردیم.
در اختتامیه چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهری، ساره ارباب معروف، میثم اربابون، مریم آقاجانی، زهرا ظاهری و رسول عباسی جزو هنرمندانی بودند که توانستند در این مراسم دیپلم افتخار و تندیس دوسالانه را به همراه جوایز نقدی به دست بیاورند.
در بخش پایان نامه‌های برگزیده بخش علمی- پژوهشی نیز اعضای هیأت علمی- پژوهشی دوسالانه، پایان نامه سحرناز پیردهقان را به عنوان پایان نامه برگزیده و همچنین مقاله انسیه زال آقایی را به عنوان مقاله برگزیده بخش علمی- پژوهشی انتخاب کردند.اعضای هیأت علمی دوسالانه،همچنین مقاله خانم انسیه زال آقایی را به عنوان مقاله برگزیده تعیین و شایسته تقدیر اعلام کردند.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *