دکتر صالحی :اعتماد به شوراهای تخصصی برای صدور مجوز‌ها ضروری است

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین تکریم و معارفه معاونان پیشین و جدید معاونت امور هنری این وزارتخانه بر عدم دخالت و ورود مصداقی و مستقیم وزیر در صدور مجوزها تاکید کرد و گفت: در فرآیند صدور مجوزها اتکا و اعتماد به شوراهای تخصصی و قانونی مورد توجه است و به صورت موردی ورود نمی کنم.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین که با حضور علی مرادخانی و سیدمحمدمجتبی حسینی معاونان پیشین و جدید معاونت امور هنری و مدیران این حوزه برگزار شد، با تاکید بر این مطلب افزود: فعالیت‌های این وزارتخانه به طور کلی از پیچیدگی‌هایی برخوردار است، اما فعالیت معاونت امور هنری به عنوان پیشانی کار با توجه به گستردگی فعالیت‌ها در بخش‌های مختلف، نسبت به دیگر معاونت‌ها و بخش‌ها دشوارتر است.وی ادامه داد: این معاونت به جهات مختلف یکی از بخش‌های پردامنه و پر کار در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که اگر بخواهیم برخی از این جهات را برشماریم، باید گفت کل گستره موضوعی هنر متنوع است و تکثر حوزه‌های فعالیت هنری اعم از موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی، مد و لباس، آموزش‌های متنوع کلاسیک و آزاد و … حجم متنوعی از کارها با شاخه‌های متکثر را به دنبال دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در ادامه گفت: تکثر رویدادها و جشنواره‌ها نیز جهت دیگر گستردگی فعالیت‌های این معاونت محسوب می‌شود. بسیاری از این جشنواره‌ها در سطح ملی و استانی برگزار می شود که حجم وسیعی از منابع انسانی و فعالیت‌ها را مشغول خود می کند.
وی افزود: جهت چهارم گستردگی فعالیت‌های این معاونت حضور مراکز وابسته به آن است. برخی از این مراکز از لحاظ فضایی نیز دارای پیشینه تاریخی و حس خاطره انگیز است؛ از جمله تئاتر شهر و تالار وحدت که بخشی از تاریخ حوزه هنر محسوب می شوند. این ساختمان‌ها مورد توجه مجموعه ای از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه هستند.
عضو کابینه دوازدهم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تکثر دیدگاه‌ها و سلایق عام وخاص در جامعه نسبت به موضوعات هنری، ادامه داد : وجود این نوع سلایق، مدیریت در چنین فضایی را دشوار و سخت می کند. ولی در ۴ سال گذشته در این معاونت اتفاقات مثبتی رخ داده است و در دولت یازدهم فضای امن‌تری برای هنرمندان به وجود آمد. وی در عین حال تصریح کرد: توجه به کرامت و حقوق اهالی فرهنگ و هنر در دولت یازدهم از جمله این اقدامات بود و تلاش‌ها وخدمات آقای مرادخانی در این حوزه شایسته تقدیر است.صالحی در ادامه گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که در دولت یازدهم به آن اهمیت داده شد و در دوره جدید هم استمرار خواهد یافت، توجه به موضوع اقتصاد هنر است. در این بخش تکاپویی را شاهد بودیم که قابل مقایسه با دوره قبل از آن نیست. رشد کمّی همراه با کیفیت نسبی نیز یکی دیگر از اقداماتی است که در حوزه معاونت امور هنری انجام شد.
وی در ادامه افزود: توجه به دیپلماسی هنری یکی دیگر از اولویت‌های این معاونت در دولت تدبیر و امید بوده است و دیپلماسی هنری و بین المللی تر کردن هنر را مد نظر داریم.
وی تاکید کرد: اینکه بتوانیم دروازه‌های جهان را از دریچه فرهنگ و هنر به روی خود بگشاییم، نه تنها به نفع فرهنگ و هنر کشور که به نفع سیاست، امنیت و اقتصاد کشور نیز خواهد بود. این دریچه به طور قطع منجر به ایجاد دولت و نظامی باثبات‌تر می شود.
صالحی با اشاره به دیگر اقدامات معاونت امور هنری در ۴ سال گذشته ادامه داد: تغییرات زیرساختی عرصه فرهنگ و هنر در دولت گذشته چه در حوزه هنری و چه در حوزه منابع انسانی قابل توجه و تحولات کیفی نیز در این دوره بسیار بوده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر استمرار اقدامات مثبت این معاونت در دوره جدید تاکید کرد: در دوره پیش رو نوع مدیریت مورد توجه است. مدیریت نباید وزیر محور و معاون محور باشد بلکه باید به سمت برنامه محوری و ساختارمندی حرکت کنیم.
وی افزود: در دوره‌های گذشته فرآیند بسیاری از صدور مجوزها در بخش‌های مختلف این وزارتخانه با دخالت‌های افراد بالا دستی همراه بود، ولی در دولت یازدهم این رویه برچیده شد و در این دولت نیز این روش ادامه خواهد داشت. اعتماد به معاونان و مدیران کارآمد و اهالی فن و هیات‌های علمی در انجام امور این وزارتخانه از اولویت‌ها است.
صالحی در عین حال تاکید کرد: سیاست وزیر درباره اکران و مجوزها، اتکا و اعتماد به شوراهای تخصصی است و به صورت موردی ورود نمی‌کند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه تاکید کرد: مبنای حرکت باید براساس نقشه راه باشد. باید برنامه قابل دفاع در انجام امور داشته باشیم.
وی در پایان ضمن قدردانی از خدمات و تلاش‌های علی مرادخانی معاون امور هنری گفت: امیدوارم در دوره آقای حسینی شاهد اتفاقات خوب و استمرار اقدامات دوره گذشته باشیم.
مرادخانی: ویترین هنر کشور آبرومند است
در ابتدای این آیین علی مرادخانی معاون پیشین هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با تمام کاستی‌ها و مشکلات پیش روی هنر، ویترین هنر کشور آبرومند است.
وی افزود: تلاشم این بود آنچه برای ارتقای هنر کشور موثر است را به منصه ظهور برسانم. تلاش بر این بود وعده‌های رییس جمهور محترم در حوزه هنر کشور را عملی کنم.
مرادخانی ادامه داد: در بخش‌های مختلف این معاونت از جمله هنرهای تجسمی، موسیقی، هنرهای نمایشی، مد و لباس و … شاهد اتفاقات خوب و جدیدی بودیم. در بخش زیر ساختی نیز اتفاقات موثری افتاد و امیدوارم این اتفاقات در دوره جدید استمرار داشته باشد. وی در پایان از تلاش‌ها و خدمات مدیران و کارکنان این معاونت در مدت همکاری اش تقدیر و تشکر کرد.
حسینی: پایایی و استمرار هنر ایرانی آن را پرآوازه کرده است
در پایان این آیین سید محمدمجتبی حسینی معاون جدید امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هنر ایرانی به قدری کهن است که پایایی، پویایی و استمرار آن منجر به پرآوازه شدنش شده است و خرسندم که از کودکی از دالان هنر عبور کرده ام. وی افزود: ما توانسته ایم با زبان هنر با جهانیان به گفت و گو بنشینیم. ما زبان هنر و تفاهم را هیچوقت فراموش نکرده‌ایم.حسینی با اشاره به مسیر پیش رو ادامه داد: امروز بزرگترین سرمایه ام در انجام این وظیفه حضور اهالی هنر و همکاران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
علی مرادخانی
نماینده شهردار تهران در شورایعالی خانه هنرمندان شد
محمد علی نجفی در دیداری که یکشنبه از خانه هنرمندان ایران داشت، علی مراد خانی را به عنوان نماینده و مشاور خود در امور مربوط به خانه هنرمندان معرفی کرد.
نجفی در این دیدار درباره توجه به هنر فاخر توضیح داد: توجه‌ به کارهای فاخر اهمیت فراوانی دارد و علی‌رغم محدودیت های مالی شهرداری باید تلاش کنیم امکانات سخت افزاری فاخری را در شهر تهران فراهم کنیم. همیشه فکر می‌کنم این نقطه ضعف ماست که نتوانستیم بعد از انقلاب مکانی مثل تالار وحدت بسازیم به همین جهت از آقای مرادخانی که نماینده من در شورایعالی خانه هنرمندان هستند می خواهم در این زمینه به من مشاوره دهند تا بتوانیم در سال‌های آینده مکانی را به چنین فعالیت‌هایی اختصاص دهیم.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *