تجلیل از عبدالکریم جربزه‌دار در کتابخانه ملک

 

سرویس فرهنگی ـ هنری: مراسم تجلیل از عبدالکریم جربزه‌دار مدیر انتشارات «اساطیر» به پاس خدمات وی به دنیای نشر، عصر دیروز با حضور شخصیت‌هایی چون دکتر غلامعلی حدادعادل، دکتر کامران فانی، سید فرید قاسمی و دیگر استادان و فرهیختگان عرصه فرهنگ و نشر در موزه و کتابخانه ملی ملک برگزار و ضمن آن از کتاب «کریمانه» نیز رونمایی شد.
به گزارش خبرنگار ما، در این مراسم که با همکاری خانه کتاب و موزه ملی ملک برگزار شد، سید مجتبی حسینی مدیر کتابخانه و موزه ملک که حکم معاونت امور هنری وزارت ارشاد را هم دریافت کردند گفت: موزه ملک همواره توفیق داشته که برای برگزاری آئین‌های تجلیل از بزرگان و فرهیختگان اعلام آمادگی کند و چه بهتر از این که آئین‌های تجلیل از بزرگانی را برپا کند که عمرشان با فرهنگ پیوند زده شده و نامشان با کتاب گره خورده است.
دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم در این مراسم به برخی ویژگی‌ها و خصوصیات عبدالکریم جربزه‌دار اشاره کرد و گفت: اولین خصوصیت فرهیختگی است که در ایشان درجه بالایی دارد. ایشان درباره فرهنگ کشور خود فکرشان باز است و با مراجعه به مقدمه‌‌های کتاب‌های چاپی‌شان می‌توان به آن پی برد. نشر فارسی که ایشان به کار می‌برند دلنشین و فصیح است و یادآور سبک ایرج افشار در نوشتن است. ایشان اهل تحقیق و پژوهش نیز هستند که در نوشته‌هایشان مشخص است. ویژگی‌ دیگر هویت داشتن کار انتشاراتی‌شان است چرا که ایشان کتاب‌هایی را به چاپ می‌رسانند که جنبه باز چاپ داشته‌اند و در روزگاری که همه چشم به آینده دارند، جربزه‌دار به پشت سر خود نگریسته است و نگذاشته گذشته‌هایی که برایش زحمت کشیده شده به فراموشی شود و چه بسا کتابهایی در انتشارات اساطیر تجدید چاپ شده‌اند که امکان تألیف دربارة آنها نیست و اینگونه پیوند میان گذشته و آینده را برقرار کرده است. ویژگی دیگر ایشان اهتمام و پشتکارشان است و مدیریت نمونه‌ای که در کار نشر دارند و آخرین خصوصیت ایشان، مثبت‌اندیشی و جاری شدن نور امید در کلام ایشان است و در کنار آن باید از سخاوتشان هم نام برد.
جمشید کیانفر هم در این مراسم ضمن اشاره به برخی معضلات ناشران، دربارة عبدالکریم جربزه‌دار اظهار کرد: آقای جربزه‌دار فی‌الواقع جربزه‌دار است چون چاپ کتاب‌های چند جلدی در دنیای نشر جرأت و شهامت می‌خواهد و او چنین می‌کرد و از خانم بیگدلی مدیر انتشارات «عطف» هم تشکر می‌کنیم که جربزه به خرج دادند و کتاب «کریمانه» جربزه‌‌دار را چاپ کردند.
سید فرید قاسمی، پژوهشگر هم در این آیین بیان کرد: آقای جربزه‌دار شم اقتصادی زبانزدی دارند و اگر در مشاغلی که داشتند می‌ماندند اکنون یکی از ثروتمندان طراز اول کشور محسوب می‌شدند اما دلبستگی فرهنگی ایشان سبب شد اُنس با کتاب و اهل قلم را ادامه دهند.
قاسمی ادامه داد: جربزه‌دار در ۳۱ سالگی انتشارات اساطیر را تأسیس کرد و اکنون این انتشارات ۳۵ ساله است. «اساطیر» تاریخ پرفراز و فرود و روزهای خُسران و ایام نعمت بسیاری برخود دیده است، اما فقط صبر و حوصله و پشتکار ایشان بوده است که اساطیر را نگه داشته و سبب آفرینش آثار گرانقدر شده است.
مجید غلامی جلیسه مدیرعامل خانه کتاب هم در سخنان کوتاه خود گفت: ۳۵سال زحمت ایشان و بسیاری از ایران‌شناسان و پژوهشگران مدیون اساطیر است و بسیاری از مقالات و کتاب‌های پژوهشی به نوعی به اساطیر و کتاب‌های منتشر شده در این انتشارات گره خورده است.
پس از سخنان جلیسه از کتاب «کریمانه» رونمایی شد و عبدالکریم جربزه‌دار کیک جشن تولد ۶۶ سالگی‌اش را برید.
در ادامه، کامران فانی با بیان اینکه جربزه‌دار تأثیر بسیاری در تحول کتاب در ایران داشته است، گفت: جربزه‌دار ناشری است که انتشاراتش در ایران برند شده است و دلیل آن بر می‌گردد به اوایل انقلاب که ناشران رو به چاپ کتاب‌های قدیمی و چاپ افست آوردند و انتشارات اساطیر در این هیاهو با عرضه کتاب‌های قدیمی به بهترین صورت، علاوه بر احیای گذشته نشان داد که نباید عجله کرد.
فانی اظهار کرد: اساطیر سه نوع کتاب را منتشر می‌کرد، کتاب‌های عادی، نسخه‌های خطی که برای اولین‌بار تصحیح شده بود و تجدید چاپ کتاب‌های قدیمی، اساطیر بهترین کتاب‌ها را با دقت نظر بسیار و جلب اعتماد مخاطبان خود منتشر می‌کرد و در میان انتشارات کتاب ایران خوش درخشید.
محمد حسین ساکت نماینده وزیر ارشاد در انجمن خوشنویسان هم با اشاره به هفته پژوهش گفت: در این هفته جا دارد پیوندی بزنیم به نشر پژوهش و از این منظر باید گفت اگر نشر نباشد یک بال پژوهش شکسته است و از این دیدگاه توجه به ناشران، والایی بخشیدن به پژوهش است.
وی ادامه داد: به عناوین آقای جربزه‌دار به عنوان یک ناشر پرکار و پرتلاش باید عنوان ناشر فرهنگ اسلامی هم افزود چون او به نشر کتابهای اسلامی هم اهتمام داشت.
در این مراسم محسن ناجی معاون پژوهشی آستان قدس و حسین کیائیان نیز به سخنرانی پرداختند.
سخنران پایانی این مراسم عبدالکریم جربزه‌دار بود. او گفت: کاری که من کردم انجام وظیفه بوده است چون خاکی که رویش ایستاده‌ام کالبد نیاکان ماست و هرکس به سهم خود بایست به آن ادای دین کند و من هنوز نتوانسته‌ام آنچنان که باید به این خاک پاک ادای دین کنم.
او با بیان اینکه تجلیل از وی در واقع تجلیل از نشر کتاب و فرهنگ هفت هزار ساله کتاب است از برگزارکنندگان این مراسم تشکر کرد.
در پایان این مراسم از عبدالکریم جربزه‌دار مدیر انتشارات اساطیر، با اعطای لوح‌ها و هدایا قدردانی شد.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *