تامین ۳۸ درصد بودجه دانشگاه تهران از طریق درآمدهای اختصاصی

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه ۳۸ درصد هزینه‌های این دانشگاه از طریق درآمدهای اختصاصی تامین می‌شوند، گفت: حدود ۳۵۰ میلیارد تومان برای دانشگاه تهران در سال جاری اختصاص داده شده که این میزان یک پنجم دانشگاه‌های مشابه در جهان است.
دکتر محمود نیلی‌احمدآبادی در گفت و گو با ایسنا ضمن اعلام این مطلب و با تشریح جزئیات بودجه دانشگاه تهران اظهار کرد: بودجه سالانه این دانشگاه به دو بخش جاری (بودجه دریافتی از دولت) و اختصاصی (درآمدهای دانشگاه) تقسیم می شود .
بودجه جاری دانشگاه تهران برای سال ۹۶، ۳۵۰ میلیارد تومان است که متوسط رشد این بودجه در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۱ درصد است.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه بودجه جاری دانشگاه تهران به تنهایی پاسخگوی نیازها و هزینه‌های این دانشگاه نیست، تصریح کرد: دانشگاه تهران بیش از ۵۰ هزار دانشجو، ۲۱۵۰ عضو هیات علمی، ۴۵۰۰ کارمند، یک میلیون متر مربع زیربنا و تعداد بسیاری آزمایشگاه، مزرعه، پردیس‌ و کلاس‌های درس در اقصی نقاط کشور نظیر کیش، فومن، کرج، قم، پاکدشت و غیره… در اختیار دارد، ضمن اینکه ۱۲ هزار دانشجو فقط در خوابگاه‌های تهران ساکن هستند و به طور متوسط روزانه برای ۵۰ هزار دانشجو، غذا تهیه می‌شود. علاوه بر آن تعاملات بین المللی نیز هزینه‌های بسیار سنگین را به دانشگاه تحمیل می‌کند.
دکتر نیلی خاطر نشان کرد: سالیانه حدود ۱۰ میلیارد تومان برای خرید نشریات بین المللی دانشگاه تهران هزینه صرف می‌شود، ضمن اینکه نشریات داخلی نیز هزینه‌های خاص خود را دارند.
رئیس دانشگاه تهران به رشد ۱۷ درصدی بودجه این دانشگاه در سال آینده اشاره کرد و گفت: سرانه‌ای که دولت برای هر دانشجو پرداخت می‌کند، در مقایسه با سرانه دانشگاه‌های مشابه موقعیت دانشگاه تهران از لحاظ رتبه و گستردگی در جهان، به یک پنجم می رسد و دانشگاه تهران حدود ۳۸ درصد از هزینه‌های خود را از درآمدهای اختصاصی جبران می‌کند.
وی خاطر نشان کرد: دریافت شهریه از دانشجویان ارائه خدمات علمی، پژوهشی و مشاوره‌ای به جامعه و انعقاد قراردادهای علمی تقریبا ۳۸ درصد هزینه‌های دانشکده‌ها را جبران می‌کند .
رئیس دانشگاه تهران در پایان تاکید کرد: امیدواریم بودجه جاری دانشگاه‌ها برای سال ۹۶ به صورت صد درصدی تخصیص پیدا کند، چرا که در غیر این صورت دانشگاه‌ها با بحران بودجه مواجه خواهند شد.


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *