برگزاری همایش «آینه‌دار دوران» در زادروز استاد باستانی پاریزی

 

همایش زادروز استاد باستانی پاریزی با عنوان آینه‌دار دوران دیروز در تالار فردوسی در دانشگاه تهران با اجرای رضا رفیع برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما، سرپرست دانشکده ادبیات دکتر حسن حضرتی به عنوان نخستین سخنران در این همایش گفت: خوش آمد می‌گویم به کسانی که در برنامه آینه‌دار دوران در نود و سومین سالروز استاد باستانی پاریزی حضور دارند، این استاد ویژگی‌های برجسته‌ای داشتند ولی ویژگی بزرگ ایشان دستگیری از دانشجویان تازه‌کار و پژوهشگران بود. مقدمه‌های ایشان خود یک کتابی است که بخشی در جامع المقدمات چاپ شده است.
وی افزود: استاد پاریزی معلم تاریخ بودند. دانش تاریخ از علومی است که در قرآن به آن قسم یاد شده است: «والعصر». سیروا فی‌الارض در واقع سیروا فی التاریخ است. پیشنهادم این است که دانشکده ادبیات و علوم انسانی و صنعت مس سرچشمه کرمان جایزه باستانی پاریزی برای دانشجویان برتر تاریخ پیش‌بینی کند در دوره‌ای که تاریخ‌سازی و تاریخ‌دزدی رایج است این کار لازم است.
بنابراین گزارش، رئیس دانشگاه تهران، دکتر محمود نیلی‌احمد آبادی به عنوان دومین سخنران گفت: برای من بسیار مایه افتخار است که در یادبود استاد گرانقدر دانشگاه تهران دکتر پاریزی حضور داشته باشم.
از نعمات و خیرات ایشان همین بس که امروز به یمن زادروزشان در خدمت سروران و استادان گرانقدری هستیم. دکتر باستانی پاریزی هم دانشجو و هم استاد این دانشگاه بود و همه خوبی‌های یک دانشجو و استاد فرهیخته را داشت. یکی از محورهای برنامه سوم دانشگاه مسئولیت اجتماعی است.
امروز استادان دانشگاه، در کنار آموزش و تولید دانش باید به موضوعات اجتماعی حساس باشند.
من مرور می‌کردم فعالیت‌های استاد را و دیدم که مسئولیت‌های اجتماعی استاد باستانی پاریزی در بالاترین حد به عنوان چهره دانشگاهی بوده است. همچنین عملکرد ایشان در حوزه تاریخ، باعث شد که تاریخ از برج عاج، به میان مردم بیاید. او پای مردم عادی را به تاریخ باز کرد. به راستی عنوان مورخ مردم ایران شایسته اوست.
وی گفت: یکی از مهمترین بخش‌های ادبیات، ادبیات فارسی است. بزرگترین مروج ادبیات فارسی باید کشور ایران باشد. چگونه یک زبان توسعه پیدا می‌کند؟ زبانی که تولید محتوا نداشته باشد نمی‌تواند مخاطب داشته باشد. ما باید در همه علوم تولید محتوا داشته باشیم.
خدمت دیگر استاد باستانی این بود که کتاب‌های تاریخ را به شیرین‌ترین حالت زبان فارسی نوشتند. تصمیم دانشگاه تهران برای تقویت زبان فارسی، اعلام بورسیه زبان و ادبیات فارسی است که برای نخبگانی که چنین قصدی دارند، در نظر گرفته می‌شود. امیدوارم بورس تاریخ هم به نام استاد پاریزی برگزار شود.
مهندس مراد علی‌زاده مدیرعامل شرکت ملی مس، در بخش دیگری از برنامه گفت: بخش عمده از ذخایر ایران در کویر است و استاد باستانی در کتاب حماسه کویر به آن اشاره کرده‌اند و «پاریز» و «سرچشمه» با این تاریخ پیوند خورده است. راز معادن سرچشمه را آب‌های زنگاری معادن آن برملا کرده است.
آنهایی که این معادن را بنا نهاده‌اند، حماسه ایجاد کرده‌اند و از آینه‌داران دوران هستند، همانند «سیدرضا نیازمند» که به تازگی درگذشت.
وی افزود: استاد باستانی پاریزی در آن کتاب، منابع و معادن نفت و مس را موهبت یزدانی خواندند و معتقد بودند که این منابع روزی تمام می‌شود و باید آب باریکه خود را نگاه داریم. اهمیت آب برای صنعت مس همانند اهمیت آب برای درخت است و ما نصیحت زنده یاد را در حوزه آب جدی گرفتیم و اکنون دور هم جمع شده‌ایم که هوشمندی و پیش‌بینی ایشان را ارج بنهیم که هم تاریخ و هم زادگاه خود را زنده‌
گردانیدند.
ما به عنوان آینه‌داران، به عنوان عَلَم‌داران، مسئول زنده نگهداشتن این چاه‌ها هستیم.
پس از پخش سخنان دکتر روزبه زرین‌کوب مدیر گروه تاریخ دانشگاه تهران و مهندس سیدعلی میرافضلی مدیر روابط عمومی مس سرچشمه، سیدعباس دعایی، مجری طرح آینه‌دار دوران درباره این یادبود به‌وسیله فیلمی ضبط شده، گزارشی از طرح آینه‌دار دوران داد و از حبیب‌اله صادقی، محمد زنده‌رودی، محمود فرشچیان، کامبیز درم‌بخش، یدالله کابلی، آلن بایاش فرانسوی از پاریس به پاریز آمدند و بانو «نوریا مارسیا»، سپاسگزاری کرد.
در بخش بعدی از مهندس حمید باستانی پاریزی، کامبیز درم‌بخش، محمود فرشچیان، حبیب‌الله صادقی، محمود زنده‌رودی، آلن بایاش (که هدیه خود را به کانون پرورش کودکان و نوجوانان اهدا کرد)، خسروی، یدالله‌ کابلی و نوریا مارسیا، با لوح تقدیر و هدایای مس سرچشمه و شهرداری تقدیر شد.
بعد از بخش اهدای لوح تقدیر، مهندس حمید باستانی پاریزی ضمن تشکر از حضور استادان در این برنامه‌ گفت: خانواده باستانی پاریزی باید از بزرگواران زیادی سپاسگزاری کند.
ولی از همه مهمتر باید از قطب و مرکز این حرکت، یعنی عباس دعایی تشکر کنم. در سال ۱۳۹۴ ایشان گفتند می‌خواهیم کاری تجسمی با هماهنگی شما با عنوان آینه‌داران دوران انجام بدهیم که کمترین فایده این حرکت ایجاد بیش از ۲۰ تابلو مرتبط با کتاب‌های پدرم بود.
این تصاویر در اوایل ۱۳۹۵، به نمایش درآمد و در دانشکده تهران ثبت شد و جناب دعایی با این حرکت طرح جدیدی را در میان گذاشتند. عباس دعایی با کوشش و پیگیری زیاد توانست دانشگاه تهران را به عنوان حامیان علمی و مس سرچشمه را به عنوان حامیان مالی به این مهم بکشاند.
این طرح می‌تواند موقعیتی برای شناخت جوانان با فرهنگ و تاریخ خود ایجاد کند.
بخش دیگر یادبود زادروز زنده‌یاد استاد باستانی پاریزی همراه با اجرای ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان بود و البته صدای شهرام ناظری که قطعه‌ای ساخته شده توسط مرحوم دکتر افشین یداللهی برای استاد باستانی پاریزی را اجرا کرد‌ه بود به صورت کلیپ پخش
شد،در تالار فردوسی طنین انداز شد.
ارکستر ملی دو نغمه بختیاری روح‌الله خالقی و سرود گل حسین دهلوی و «آوار» فریدون شهبازیان را اجرا کردند.
سپس از دست اندرکاران و دیگر افراد موثر در برگزاری این یادبود قدردانی شد و استاد علیرضا پور امید،شاعر و منتقد موسیقی و یکی از شاگردان استاد باستانی پاریزی سخنرانی کرد.
دکتر شفیعی کدکنی، دکتر الهی قمشه‌ای، علی مرادخانی، نادر مشایخی و حجت الاسلام ‌والمسلمین محمد علی انصاری از میهمانان این مراسم بودند.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *