برپایی همایش « گفت‌وگو،‌ تعامل و پیشرفت» با حضور دانشجویان ایرانی خارج کشور

دبیر همایش « گفت‌وگو،‌ تعامل و پیشرفت» گفت: این همایش یک روزه به منظور ارتباط و تعامل بیشتر با دانشجویان ایرانی خارج از کشور با حضور ۱۰۰ نفر از این دانشجویان ۴دی در پارک فناوری پردیس در تهران برگزار می شود.
به گزارش خبرنگار ما،‌هادی اکبرزاده، در نشست خبری در دفتر نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری در امور دانشجویان و اساتید ایرانی خارج کشور گفت: هدف از برگزاری این همایش این است که فرصتی را برای دانشجویان خوش استعداد و نخبه‌ای را که در خارج از کشور به تحصیل مشغول هستند فراهم کرده و از ظرفیت آنها در پیشرفت کشور بهره‌مند شویم .
وی با بیان اینکه هدف ما از این تعامل، همکاری با این دانشجویان است، افزود: ما به ایرانیان و دانشجویان خارج از کشور به عنوان یک سرمایه نگاه می‌‌کنیم و کشورهای دیگر نیز برای اینکه از چنین سرمایه‌ای استفاده کنند، برنامه دارند حتی برای جذب نخبگان کشورهای دیگر نیز برنامه‌ریزی کردند.
اکبرزاده با اشاره به اینکه معرفی کشور ما در خارج عمدتا از طریق دانشجویان ما در آن کشورها انجام می‌شود، گفت: به این منظور لازم است این افراد اطلاعات واقع بینانه ای از ایران داشته باشند. ضمن آنکه ایرانیان خارج از کشور معمولا به کشور علاقمند هستند و به ارتباط با داخل تمایل دارند. یک دسته از آنان نیز به بازگشت به کشور علاقمند هستند که ما باید شرایط بازگشت آنان را فراهم کنیم.
وی ادامه داد: در این همایش دو میزگرد نیز برگزار خواهد شد. یکی با حضور افرادی که به داخل آمده و اشتغال ایجاد کرده‌اند و یکی دیگر نیز با مسئولان مربوطه برای رفع مشکلات این حوزه و همچنین بررسی مسائل مربوط به آن خواهد بود.
حجت‌الاسلام مرتضوی، مسئول دبیرخانه نهاد مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور هم گفت: تا سال جاری آمارهای متفاوتی در خصوص تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور داده می‌شد ولی اکنون می‌توان به یقین گفت بیش از ۷۰ هزار دانشجو در خارج از کشور داریم. البته یک تعداد از دانشجویان هم وضعیت خود را ثبت نکردند که به نظر می‌رسد با آنها این رقم به ۱۰۰ هزار نفر برسد.
وی افزود: طبق ماموریتی که به عهده این نهاد گذاشته شده و با توجه به اینکه مخاطبان ما در خارج از کشور هستند همواره تلاش می‌کنیم از فرصت‌های پیش آمده و از زمان‌هایی که آنها در داخل کشور هستند، استفاده کنیم تا بتوانیم با تعاملاتی که با این دانشجویان داریم خدمت به کشور را تسریع کنیم.
مرتضوی تصریح کرد: یکی از اهداف ما این است که بتوانیم یک ارتباط هدفمند را بین ایرانیان تاثیرگذاری که در خارج از کشور هستند، ایجاد کنیم. وی افزود: تلاش داریم مانند کشورهایی که از استعدادهای دانشجویان و نخبگان خارج کشور استفاده کرده‌اند، بتوانیم از نخبگان خارج از کشور استفاده کنیم.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *