بررسی نابرابری‌های اجتماعی در همایش انجمن جامعه‌شناسی ایران

 

رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران با اشاره به این‌که نابرابری‌های اجتماعی محور ویژه “همایش ملی پژوهش‌های اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران”است، این موضوع را یکی از چالش‌های اصلی جامعه دانست و گفت: همه متخصصان علوم اجتماعی و جامعه‌شناسان علاوه بر مسئولیت‌های علمی، مسئولیت‌های اجتماعی هم دارند و باید نسبت به بهبود امور و شرایط جامعه حساس باشند.
به گزارش خبرنگار ما، دکتر سیدحسین سراج‌زاده در نشست خبری چهارمین همایش ملی، پژوهش‌های اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: انجمن جامعه شناسی ایران از شروع تأسیس از سال ۷۰ تاکنون یکی از فعال‌ترین و گسترده‌ترین انجمن‌های علمی علوم انسانی است . وی با تأکید بر اهداف انجمن‌های علمی در تولید و ترویج دانش تخصصی افزود: همایش‌ها موقعیت‌های مناسبی هستند تا اهل علم و پژوهشگران هر حوزه علمی، دستاوردهای خود را ارائه و ارتباطات علمی را گسترش دهند. ضمن آنکه فضای خوبی را برای طرح گفتگوهای جدی فراهم می‌آورند.سراج‌زاده ادامه داد: در چهارمین همایش ملی پژوهش‌های اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران با رویکرد همکاری‌های بین‌رشته‌ای، درصددیم تا با انجمن‌های علمی که در حوزه علوم اجتماعی فعال هستند، همکاری داشته باشیم و در این راستا با سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی که در امر پژوهش فعالیت دارند، تبادل اطلاعات داشته باشیم. وی تصریح کرد: باید افکار عمومی و جامعه توأمان نسبت به این موضوع حساس باشند و ما امیدواریم با برگزاری چنین همایش‌هایی، دستاوردهای خود را به تمامی نهادهایی که مصرف‌کننده پژوهش‌ها هستند، معرفی کنیم، اما اینکه چقدر این پژوهش‌ها در دستگاه‌های اجرایی مورد استفاده قرار گیرد، به توجه مدیران در به کارگیری آنها بستگی‌ دارد.
رئیس انجمن جامعه شناسی با تأکید بر این‌که با توجه به حجم بالای آسیب‌های اجتماعی می‌توان نتیجه گرفت که در تصمیم‌‌گیری‌های مدیریتی به امر پژوهش کم توجه شده یا غفلت صورت گرفته است، گفت: تصمیمات مبتنی بر پژوهش و دانش از حجم پیامدهای منفی تصمیمات مدیریتی می‌کاهد و از اینرو می‌توان گفت، کاهش آسیب‌های اجتماعی در گرو تصمیمات مدیریتی است که با بهره‌مندی از پژوهش، پیامدها را پیش‌بینی می‌کنند.
سراج‌زاده افزود: در پدیده‌هایی مانند آسیب‌های اجتماعی همیشه باید انتظار داشته باشیم که گام‌هایی رو به جلو حرکت کنیم و این طبیعت پدیده‌های اجتماعی است که باید قدم به قدم به سوی شرایط مطلوب در آن حرکت کرد.
دکتر شیرین احمدنیا، دبیر علمی همایش نیز در ادامه با اشاره به این که دکتر «سمیه توحیدلو» دبیری محور ویژه همایش را به عهده دارد، گفت: شورای علمی همایش متشکل از ۴۰ نهاد علمی، اجرایی و پژوهشی است. در چارچوب فراخوان اولیه ۱۰۰ چکیده مقاله در محور ویژه نابرابری‌های اجتماعی مورد پذیرش قرار گرفت و در نهایت ۶۰ سخنرانی از ۲۰۰ سخنرانی همایش به محور ویژه اختصاص یافته است. ضمن آنکه در کتاب ویژه همایش نیز ۳۰۶ چکیده مقاله ارائه می شود.وی افزود: در کنار پنل‌های عمومی و محور ویژه، پنل ویژه زلزله با توجه به زلزله اخیر کرمانشاه با موضوع پرداختن به سیاست‌گذاری‌هایی که می‌تواند در مدیریت بحران نقش داشته باشد، برگزار می‌شود. ضمن آن که نمایشگاه و مسابقه عکس هم با دو موضوع نابرابری‌های اجتماعی و زلزله برگزار می‌شود.احمدنیا با اشاره به این که متاسفانه در جامعه ما ارتباط بین دستگاه‌های اجرایی و تولید دانش ضعیف است، گفت: نمی‌توان انتظار بالایی داشت که الزاماً شخصیت‌هایی که در دستگاه اجرایی هستند و برخی از آنان هم جزء سخنرانان ما و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها هستند، نسبت به کار بست پژوهش‌ها اهتمام داشته باشند. کما این که شاید برخی برای کسب وجه در این همایش‌ها حضور دارند.
گفتنی است، چهارمین همایش ملی پژوهش‌های اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران، ۵ تا ۷ دی ماه در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *