برترین‌های پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی معرفی شدند

رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به آمادگی این سازمان برای پذیرش ماموریت‌های فناورانه، بر ضرورت ماموریت‌گرا کردن نهادهای تحقیقاتی نظیر جهاد تاکید کرد.
به گزارش ایسنا،‌ دکتر حمیدرضا طیبی در سومین دوره تجلیل از برترین‌های پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی که به مناسبت نکوداشت هفته پژوهش در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی برگزار شد،‌ گفت: ما به عنوان کسانی که سال‌هاست در جهاد دانشگاهی فعالیت می‌کنیم و با تمام مسائل و مشکلات پژوهش و تحقیقات آشنایی داریم، می‌توانیم این پرسش را مطرح کنیم که آیا کشور تصمیم گرفته است که در عرصه علم و فناوری پیشرفت کند یا خیر؟ زیرا با توجه به مسائلی که با آن روبرو هستیم، فکر می‌کنیم هنوز تصمیم جدی برای توسعه فناوری و علمی گرفته نشده است.
وی تصریح کرد: به لحاظ سیاسی همه جناح‌های ما از فعالیت‌های تحقیقاتی و فناورانه حمایت می‌کنند و می‌گویند باید در کشور توسعه علمی و فناورانه انجام بگیرد، اما اگر واقعا این عزم و اراده همگانی به وجود آمده است، باید اقدامی جدی و برنامه‌ریزی دقیقی در این زمینه صورت بگیرد.
طیبی درباره چالش‌های موجود در عرصه علم و فناوری کشور گفت: جهاد دانشگاهی سال‌هاست به صراحت اعلام می‌کند که به این نهاد ماموریت فناورانه بدهید و برای تحقق آن به جهاد وام داده و پس از خرید فناوری، وام را پس بگیرید،‌ اما متاسفانه آنطور که باید این مسائل محقق نشده است.
طیبی با اشاره به مشکلاتی که پس از عوض شدن مدیران اجرایی در فاصله‌های زمانی کوتاه مدت پیش می‌آید، گفت: جهاد دانشگاهی نیز در این باره متحمل آثار منفی شده است.
وی در پایان با بیان اهمیت ماموریت‌گرا کردن نهادهایی مانند جهاد دانشگاهی، اظهار کرد: در پروژه‌های تکرارپذیر کشور باید انتقال فناوری صورت بگیرد، زیرا برای تولید فناوری در کشور زیرساخت‌های لازم همچون آزمایشگاه‌های مرجع نداریم و به همین خاطر یکی از این راهکارها این است که بازار را در ازای ارائه فناوری واگذار کنیم.
پیشنهاد وزارت بهداشت
دکتر رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت هم با اشاره به ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی انجام فعالیت‌های پژوهشی در زمینه کنترل دیابت،‌ درمان هموفیلی نوع B از طریق ژن درمانی و تولید چند نوع داروی خاص را به جهاد دانشگاهی پیشنهاد کرد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۰ درصد از جمعیت کشور بیماری دیابت دارند و حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از افراد در سال‌های آینده دچار دیابت می‌شوند و با توجه به هزینه‌ها و مشکلاتی که بیماری دیابت ایجاد می‌کند، به جهاد دانشگاهی پیشنهاد می‌کنیم که در این زمینه یعنی کنترل بیماری دیابت در کشور فعالیت کند.
وی با اشاره به اینکه یافته‌های جدید علمی، ‌درمان بیماری هموفیلی نوع Bبا ژن‌درمانی را نشان می‌دهد، گفت: با روش ژن درمانی می‌توان این بیماری و بسیاری از ناتوانی‌ها و بیماری‌های دیگر را درمان کرد، اما در حال حاضر در کشور چنین امکانی وجود ندارد و فعالیت تحقیقاتی در این زمینه یکی از موضوعاتی است که جهاد دانشگاهی می‌تواند در آن فعالیت داشته باشد.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت تولید دارو در کشور، اظهار کرد: داروهای زیادی وجود دارند که هنوز در کشور تولید نمی‌شوند، اما ظرفیت تولید آن‌ها با بهره‌گیری از پتانسیل‌های محققان داخلی وجود دارد و بسیاری از این داروها را می‌توان با مهندسی معکوس در داخل کشور تولید کرد.
برترین‌های پژوهش و فناوری در این مراسم، پژوهشگران برتر، گروه‌های پژوهشی برتر، مدیر پژوهشی برتر، مراکز خدمات تخصصی برتر، بخش ویژه، مرکز رشد و شرکت دانش‌بنیان برتر، نشریه برتر و حامیان برتر پژوهش و فناوری معرفی و تقدیر شدند.
در این مراسم همچنین به طور ویژه از خدمات دکتر گورابی به پاس مدیریت پژوهشگاه رویان در بیش از ۱۱ سال گذشته نیز تجلیل به عمل آمد.


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *