اقدام حفاظتی و رفع خطر از قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز در دستور کار است


 قلعه پرتغالی‌ها

‌معاون میراث فرهنگی از اقدام حفاظتی و رفع خطر از قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز خبر داد.

به گزارش ایسنا، ‌اشکان مختاری با بیان این مطلب افزود: در چند روز گذشته براثر فرسایش و آسیب‌های جوی و شرایط خاص اقلیمی و رطوبت بالای هوای جزیره هرمز شاهد فروریختن کمتر از یک مترمربع از پوسته جداره بیرونی دیواره قلعه هرمز بودیم که بعد از کسب اطلاع از این موضوع از سوی یگان حفاظت اداره کل سریعاً نسبت به رفع خطر تثبیت بخش‌های پیرامون اقدام شد.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۳ طرح مرمت قلعه مذکور توسط مشاور آماده‌ شده است، افزود: در سال ۱۳۹۴ نیز بخش‌های ورودی و موج‌شکن پیرامون قلعه مرمت‌ شده است.

وی اضافه کرد: این قلعه باوجود مرمت‌هایی که در سال‌های گذشته بر روی آن انجام‌ شده همچنان نیازمند مرمت است که برای همین منظور، تقاضای ۳۰ میلیارد ریال اعتبار به سازمان برنامه‌ و بودجه کشور داده شد.

مختاری تأکید کرد: رئیس سازمان برنامه‌وبودجه با اختصاص این مبلغ برای مرمت قلعه پرتغالی‌های هرمز موافقت کرد و استان نیز دستور پرداخت تخصیص درخواستی را در پی‌نوشت نامه مذکور اعلام داشته است و باید منتظر دریافت بودجه ماند.

وی ادامه داد: امید می‌رود با دریافت این اعتبار بتوان ۷۰ درصد قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز را مرمت کرد و امکانات حفاظتی بنا را افزایش داد.

مختاری در پایان خاطرنشان کرد: امکان تخریب و آسیب‌دیدگی در تمامی آثار تاریخی و به‌صورت اخص ابنیه تاریخی در سراسر کشور وجود دارد و این امر با اقدامات حفاظتی و مرمتی که در طول سال انجام می‌شود، قابل‌ پیگیری و رفع خطر می‌شود و در استان‌های جنوبی به دلیل شرایط سخت اقلیمی و گرمی بسیار زیاد و نیز رطوبت بسیار بالای دما و نوع مصالح مورد استفاده در آثار و ابنیه تاریخی احتمال وقوع این‌گونه اتفاقات قابل پیش‌بینی است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *