اعلام اسامی فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر

 

مراسم اعلام فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران ظهر یکشنبه دهم دی‌با حضور ابراهیم داروغه‌ زاده دبیر جشنواره فیلم فجر، احمد امینی عضو هیات انتخاب بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) و مسعود نجفی مدیر روابط عمومی جشنواره در موسسه رسانه‌های تصویری برگزار شد.
به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، در ابتدای مراسم پس از پخش سرود ملی و قرائت قرآن مجید، ابراهیم داروغه‌زاده ضمن سلام و خوش آمدگویی به حاضران گفت: کار انتخاب فیلم‌های سینمایی امروز به پایان رسید و حدود یک ماه ۶۷ فیلم سینمایی به صورت کامل مورد بازبینی قرار گرفت که از بین۶۷ فیلم، ۲۲ فیلم سینمایی داستانی به بخش مسابقه سینمای ایران راه پیدا کردند. در بخش مستند ۳۲ فیلم مورد بازبینی قرار گرفت و ۲ فیلم مستند طبق آیین نامه به بخش سودای سیمرغ راه یافت.
سازمان سینمای از بخش انیمیشین یک فیلم سینمایی انیمیشن را برای بخش مسابقه سینمای ایران انتخاب کردند.
در ادامه، داروغه‌زاده اسامی فیلم‌ها را به ترتیب حروف الفبا، به شرح زیر اعلام کرد:
۱- اتاق تاریک ر کارگردان: روح‌الله حجازی، تهیه‌کننده: روح‌الله حجازی
۲- امپراتور جهنم ر کارگردان: پرویز شیخ‌طادی، تهیه‌کننده: محمد خزایی
۳- امیر رکارگردان: نیما اقلیما ، تهیه‌کننده: سیدضیاء هاشمی
۴- بمب رکارگردان: پیمان معادی ، تهیه‌کننده: مانی حقیقی
۵- به وقت شام ر کارگردان: ابراهیم‌ حاتمی‌کیا ، تهیه‌کننده: محمد خزایی و سازمان اوج
۶- تنگه ابوغریب ر کارگردان: بهرام توکلی ، تهیه‌کننده: سعید ملکان و سازمان اوج
۷-جاده قدیم ر کارگردان: منیژه حکمت ، تهیه‌کننده: منیژه حکمت
۸- جشن دلتنگیر کارگردان: پوریا آذربایجانی ، تهیه‌کننده: علی قائم‌مقامی
۹- چهارراه استانبولر کارگردان: مصطفی کیایی ، تهیه‌کننده: مصطفی کیایی
۱۰- خجالت نکشر کارگردان: رضا مقصودی ، تهیه‌کننده: سیدامین پروین‌حسینی
۱۱- دارکوبر کارگردان: بهروز شعیبی، تهیه‌کننده: سیدمحمود رضوی
۱۲-سرو زیر آبر کارگردان: محمدعلی باشه‌آهنگر، تهیه‌کننده: سیدحامد حسینی
۱۳- سوءتفاهمرکارگردان: احمدرضا معتمدی ، تهیه‌کننده: جلیل شعبانی
۱۴- شعله‌ورر کارگردان: حمید نعمت‌الله ، تهیه‌کننده: محمدرضا شفیعی
۱۵- عرق سردر کارگردان: سهیل بیرقی ،تهیه‌کننده: مهدی داوری
۱۶- فیلشاه (انیمیشن)رکارگردان: هادی محمدیان ، تهیه‌کننده: حامد جعفری
۱۷-کار کثیف ر کارگردان: خسرو معصومی، تهیه‌کننده: خسرو معصومی
۱۸- کامیون ر کارگردان: کامبوزیا پرتوی ، تهیه‌کننده: کامبوزیا پرتوی
۱۹- لاتاری ر کارگردان: محمدحسین مهدویان ،تهیه‌کننده: سیدمحمود رضوی
۲۰- ماهورا ر کارگردان: حمید زرگرنژاد، تهیه‌کننده: علیرضا جلیلی
۲۱-مصادرهر کارگردان: مهران احمدی، تهیه‌کننده: محمدحسین قاسمی
۲۲-مغزهای کوچک زنگ‌زدهر کارگردان: هومن سیدی ، تهیه‌کننده: سعید سعدی
۲۳-هایلایتر کارگردان: اصغر نعیمی، تهیه‌کننده: ساسان سالور
دو فیلم مستند
۱-بانو قدس ایرانر کارگردان: مصطفی رزاق‌کریمی ،تهیه‌کننده: موسسه اوج
۲- زنانی با گوشواره‌های باروتیر کارگردان: رضا فرهمند، تهیه‌کننده: مرتضی شعبانی
داروغه‌زاده در ادامه به سوالات خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌های گروهی پاسخ داد.
دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در پاسخ به این پرسش که شنیده می‌شود صاحبان برخی فیلم‌ها نسخه کامل فیلم‌شان را به جشنواره نرسانده‌اند و هیأت انتخاب چگونه این فیلم‌ها را انتخاب کرده، گفت: ۶۷فیلم نسخه‌های کامل‌شان را به دست ما رساندند و این در حالی بود که ۱۰۰فیلم ثبت نام کرده بودند.
بدون شک تمام فیلم‌هایی که از نظر فیلمبرداری و تولید به اتمام رسیدند مورد قضاوت و داوری قرار گرفتند، یعنی آن فیلم‌هایی که مورد بازبینی قرار گرفتند، مراحل نهایی را طی کرد و آن فیلم‌هایی که فیلمبرداری‌شان تمام نشده بود، از دور رقابت جا ماندند.
امینی نیز در پاسخ به سوالی که فیلم‌هایی که نسخه کاملشان به جشنواره نرسیده، مورد انتخاب قرار گرفتند یا خیر، گفت: هیات انتخاب این امر را نپذیرفت که فیلم های نصفه و نیمه که ۵۳ یا ۵۴ دقیقه بودند را مورد انتخاب قرار دهند و گفتیم که نسخه کامل فیلم باید
باشد.
ما در زمان دیدن فیلم‌ها حتی نزدیک به ۳ یا ۴ فیلم را ۲بار دیدیم تا به تصمیم نهایی برسیم. فیلم‌هایی که نسخه کامل‌شان به دبیرخانه رسید بازبینی شدند.
دبیر جشنواره فیلم فجر در ادامه با اشاره حضور به یک فیلم انیمیشن در بخش مسابقه بیان کرد: ما در کنار فیلم‌های سینمایی داستانی برای حمایت از سینمای انیمیشن و مستند آثاری از این دو بخش‌ را به مسابقه سودای سیمرغ اضافه
کردیم.
داروغه‌زاده درباره فیلم‌های اتفاقات رخ‌داده برای «امپراتور جهنم» و «آشغال‌های دوست داشتنی» و علت انتخاب یکی از این دو فیلم، گفت: فیلم امپراتور جهنم و ۳ فیلم به صورت ناقص به دبیرخانه ارائه شده بود و هیات انتخاب سال گذشته در مورد فیلم تصمیم نگرفته بودند که در جشنواره امسال این فرصت را پیدا کردند که دوباره کارها را بازبینی کنند.
از بین این ۴ فیلم، دو فیلم «امپراتور جهنم» و «شعله‌ور» انتخاب شدند. در مورد فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی»هم خود کارگردان که فیلمش پروانه نمایش گرفته، از جشنواره انصراف داد تا فیلمش در شرایط بهتری اکران شود و همه تلاش می کنیم تا در شرایط قانونی و خوب فیلم مورد اکران عمومی قرار گیرد.
دبیر جشنواره فیلم فجر درباره نمایش فیلم‌‌های کوتاه در جشنواره امسال واینکه آیا فیلم‌های کوتاه دارای پروانه نمایش هستند اذعان کرد: مسلما فیلم‌های کوتاه امسال منتخب فیلم‌های جشنواره فیلم کوتاه و انجمن فیلم کوتاه ایران هستند که قبلا نمایش داده شده‌اند و در جشنواره هم برای مخاطبان نمایش داده می‌شود. بدون شک هیچ تفاوتی میان فیلم‌ها وجود ندارد حتما فیلم‌ها برای حضور در جشنواره باید پروانه نمایش بگیرند.
او درباره زمان برگزاری سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر گفت: البته این سوالات برای نشست خبری که انشالله یک هفته قبل از جشنواره برگزار می‌شود، باید پرسیده شود اما جشنواره از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه وهمیشه در ایام مبارک دهه فجر برگزار می‌شود.
دبیر جشنواره درباره حواشی رخ داده اظهارنظر یکی از مسئولان قوه قضاییه درباره نقش این تشکل در انتخاب فیلم‌های جشنواره، گفت: همیشه صدای واحدی از جشنواره شنیده شده است و هیچ فیلمی از این ۶۷فیلم را به جز هیات انتخاب ندیده است و آن شخصی از قوه قضاییه هم که این صحبت از سوی او منتشر شده بود، خودش صریح و سریع تکذیب
کرد.
او با اشاره به تعداد کم فیلم‌انیمیشن در بخش مسابقه و نوع داوری که برای این یک فیلم قرار است انجام داده شود، تصریح کرد: تا زمانی که تعداد انیمشین‌ها به اندازه کافی نباشد نمی‌توان بخش مجزایی برای آن درنظر بگیریم.
طبیعی است که انیمیشن راه یافته به بخش مسابقه در برخی از رشته‌ها داوری نمی‌شود اما در گزینه‌هایی که مورد رقابت قرار می‌گیرند جوایزی به انیمیشن اهدا می‌شود.
احمد امینی در این بخش گفت: فیلم آقای ژکان هم در جشنواره بود اما جزء انتخاب‌های هیأت انتخاب قرار نگرفت.
داروغه‌زاده در پاسخ به احتمال اضافه شدن بخش خارج از مسابقه از سوی یک خبرنگار گفت: هنوز برای بخش غیررقابتی هیچ تصمیمی گرفته نشده است.
دبیر جشنواره فیلم فجر با اشاره به داوری‌ فیلم‌های مستند، گفت: در مورد داوری‌های فیلم مستند باید بگویم که ممکن است درسال‌های اول رقابت فیلم‌های مستند ناعادلانه باشد اما باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا جایگاه سینمای مستند در جشنواره باز شود و داوری‌های بهتری صورت گیرد.
بدون شک بخش مستند و انیمیشن باید در بخش‌های قابل رقابت داوری شوند و آنانی که مستحق جایزه باشند جوایز خود را از داوری می‌گیرند.


منبع: روزنامه اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *