آیت الله آقانجفی همدانی از مفاخر تاریخ اسلام بود

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان با بیان اینکه مرحوم آیت الله آقانجفی همدانی از مفاخر تاریخ اسلام بود، گفت: سیاهی عالم را در بر می‌گرفت اگر امثال ایشان نبودند.

به گزارش ایسنا، آیت الله غیاث الدین طه محمدی پنجشنبه ۷ دی در کنگره ملی بزرگداشت آیت الله آقا نجفی همدانی در همدان، اظهار کرد: برگزاری برنامه مفاخر و بزرگان دین به معنای تکریم خوبی‌ها و فضیلت‌هاست و فلسفه وجودی برگزاری این همایش ها که پر زحمت هم هست، این است که ایام الله در تاریخ حفظ شوند.

وی خاطرنشان کرد:  ایام الله گاهی تکوینی هستند مثل روز عاشورا، عید غدیر و ۲۲ بهمن که چنان نورانی شدند که اگر این روزها نبود عالم  را سیاهی مطلق در برمی گرفت.

طه محمدی با تاکید بر اینکه فرق روز با شب روشنایی آن است و شب این ویژگی مهم را ندارد، اضافه کرد: اگر وجود روشن این افراد نبود ظلمات بشریت را غرق می‌کرد. آیاتی که در ابتدای همایش تلاوت شد بیانگر این بود که خدا به سیله همین یوم الله ها، مانند آیت الله نجفی ها جهان را نورانی و روشن می کند.

طه محمدی با بیان اینکه آقا نجفی ها با جهاد علمی، عملی و  تزکیه و تبلیغی خودشان سراسر نور شدند، اظهارکرد: این ها با این وجود سراسر نورانی خود می توانند دیگران را از ظلمات دور کرده و رهنمود کنند.

امام جمعه همدان تصریح کرد: اگر هفت خان وجودی ما نورانی شد و از آن گذشتیم حالا این انسان که خود غرق نور است می تواند دست هزاران نفر را بگیرد و این مورد در انقلاب و با وجود نورانی امام خمینی(ره) اتفاق افتاد و در دنیا غوغایی به پا شد.

وی با تاکید بر اینکه اگر آقا نجفی ها، آیت الله آخوندها و تالهی ها فراموش شوند ارزش های دینی ما فراموش می شوند، افزود: امام علی(ع) در این باره فرمودند اولیای الهی نور و حقیقت وجود هستند بنابراین طبق این روایت باید نسبت به بزرگداشت این عناصر تلاش کرد.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران به دست امام خمینی(ره) به پیروزی رسید چرا که این عارف بزرگ، خود غرق در نور و بصیرت بود و دیگران را نیز غرق در نور و بیداری کرد. باید ایام‌الله در همیشه تاریخ با برگزاری این کنگره ها گرامی داشته شود چراکه فلسفه این برنامه‌ها همین است.

امروز همه باید در عمل انقلابی‌گری خود را نشان دهند

یک مدرس حوزه و دانشگاه گفت: امروزه طلاب و دانشجویان باید دنبال معنویات باشند چرا  دنیا جز این ثمری ندارد.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله رضا استادی پنجشنبه ۷ دی در کنگره بزرگداشت آیت الله آقانجفی همدانی در همدان، با اشاره به اینکه دشمن در طول تاریخ با ایجاد شبهات علیه دین دنبال دین‌گریزی افراد بود، اظهار کرد: در همین راستا بسیاری از علما روشنگری کردند و با رفع شبهات راه دینمداری و دینداری را برای دیگر افراد جامعه باز کردند.

این مدرس حوزه علمیه با بیان اینکه جوانان باید بدانند علما با خداباوری پیش رفتند، خاطرنشان کرد: راه گرایش مردم به اصل انقلاب و اسلام در عمل است و امروز همه باید در عمل انقلابی‌گری خود را نشان دهند.

 وی با بیان اینکه برای بقای مکتب تشیع در طول ۱۲۰۰ سال خیلی کوشش شده است، اضافه کرد: در راستای این اتفاق بزرگ، ما صدها میلیون شیعه داریم.

استادی معارف ناب شیعه را در حال گسترش دانست و اظهار کرد: هنگام غیبت کبری حضرت مهدی(عج)، این علمای شیعه بودند که در ابتدا باعث شدند معارف از بین نرود.

وی با بیان اینکه شیعه در  راه دین شهید داده و می‌دهد، تصریح کرد: تعدادی از علما در راه بقا و دوام مکتب تشیع، شهید شدند که باید همواره قدردان این بزرگان بود.

وی با اشاره به اینکه علامه مجلسی خیلی تلاش کردند که معارف دین آنطور که هست در اختیار دیگران قرار گیرد، باید مشخص کنیم چه می‌کنیم و زندگی ما چگونه است؟ بنابراین هدف ما باید حرکت در مسیر بزرگان دینی و تحقق اهداف و خواسته‌های آنها در دفاع از دین مبین اسلام باشد.

استادی با اشاره به اینکه قدم بی عمل بی‌تأثیر است، افزود: مردم را به طرف ما دعوت کنید با سکوت چرا که عمل را می‌بینند و به دین دعوت می‌شوند.

وی تصریح کرد: معتقدم هدف از برگزاری کنگره همین موارد است که ضمن طلب مغفرت برای آن بزرگوار ببینیم ایشان چطور زندگی کردند که در طول ۴۰ سال در بین مردم محبوب و به عنوان الگو بودند. باید بدانیم مردم دین را از عمل و زندگی علما می گیرند. ثمره این جلسات باید این باشد که بدانیم امروز قدمی جز عمل اثر ندارد. 

وی با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) گفت: امام صادق (ع) می فرمایند با سکوت مردم را به دین دعوت کنید و در پاسخ به اینکه چطور می توان با سکوت مردم را هدایت کرد، می فرمایند با عمل بگذارید از روی اعمال شما قضاوت کنند.

آیت الله آقانجفی مرزبانی فکری و ایمانی و هدایتگری مردم را برعهده داشت

دبیر کنگره آیت الله آقا نجفی همدان با بیان اینکه آیت الله آقانجفی همدانی این حکیم ژرف اندیش حدود ۴۰ سال با حضور عالمانه خود در دارالمومنین و مجاهدین همدان نقش هدایتگرانه ای داشت، گفت: شخصیت اخلاقی و معنوی این عالم دینی تاثیر والا و آشکاری در دین ورزی و زندگی مردم داشت و رفتار او عاملی برای تهذیب نفوس بود.

به گزارش ایسنا، سید محمد کاظم حجازی پنجشنبه ۷ دی در کنگره بزرگداشت آیت الله آقا نجفی همدانی در همدان، با تاکید بر اینکه این عالم دارای بصیرت مثال زدنی است، اظهار کرد: این عالم بزرگوار درس خوانده ای است که از محضر استوانه‌های علمی آیت‌الله نائینی و قاضی طباطبایی استفاده کردند و ۴۰ سال حضور عالمانه ایشان در دارالمومنین همدان و مرزبانی فکری و ایمانی و نقش هدایتگرانه ایشان برای مردم بسیار قابل توجه بوده است.

وی با بیان اینکه ایشان در روند انقلاب نیز حضور فعالانه ای داشت و نگاه باورمندانه او به اهل بیت (ع ) و ولایت فقیه همواره باقی بود، یاد آور شد: ایشان دارای بصیرتی مثال زدنی بود و زمانه خود را به خوبی می شناخت و به اقتضای آن موضع می گرفت. حمایت و همراهی از امام راحل و نگاه باورمندانه ایشان به اصل ولایت فقیه همواره مثال زدنی بود.

دبیر کنگره آیت الله آقا نجفی همدانی به برگزاری کنگره اشاره کرد و گفت: از ۱۵ ماه به منظور طرح ریزی برای برگزاری این کنگره اقداماتی صورت گرفت بنابراین بر خود وظیفه می دانم از دانشگاه های استان، نهادهای انقلابی و همه دستگاه های استان که در برگزاری کنگره مشارکت داشتند قدردانی کنم.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ مقاله علمی به دبیرخانه کنگره ارسال شده بود که بخشی از آن امروز در مراسم ارائه خواهد شد، خاطرنشان کرد: این برنامه و کنگره ملی فرصتی برای بازخوانی افکار ناب و آن حکیم ژرف اندیش است.
انتهای پیام

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام محمد جوادی، امام جمعه موقت همدان در کنگره آیت الله آقانجفی همدانی متن پیام آیت الله حسین نوری همدانی به این همایش را قرائت کرد.

در متن این پیام آمده است: با سلام وتحیت به کنگره ملی بزرگداشت حکیم الهی ومتاله اخلاقی، فقیه و مفسر نامی قرآن آیت الله علامه سید محمد حسینی آقا نجفی همدانی رحمه الله علیه داماد و شاگرد برجسته شیخ الفقها و المجتهدین آیت الله میرزای نائینی رحمته الله علیه و آیت الله حاج شیخ محمد حسین غروی اصفهانی رحمه الله علیه و تربیت یافته مکتب اخلاقی عارف نامی آیت‌الله سید قاضی طباطبایی رحمت الله علیه ودیگر بزرگان حوزه علمیه نجف اشرف، و سلام بر سرزمین همدان پایتخت دیرینه ایران، دیار بزرگان علم و ادب و تاریخ و حکمت فلسفه و منطق و فقه و تفسیر و اخلاق و عرفان و سیاست و حوزه های علمیه پر افتخار شیعه که عالمانی بزرگ و موثر همچون ملاحسینقلی همدانی (رحمت الله علیه)، ملا محمد بهاری همدانی (رحمت الله علیه) و استاد بزرگوار مرحوم آیت الله العظمی آخوند ملاعلی (رحمت الله علیه) به یادگار گزارد و امروز این کنگره با شکوه در تجلیل مقام معنوی و علمی صاحب تفسیر انوار درخشان و شارح اصول کافی و معادجسمانی با حضور دانشمندان و اساتید حوزه و دانشگاه و نویسندگان و محققان بزرگ کشور برگزار می‌شود.

 امید آنکه تاثیر عمیق این حرکت بزرگ فرهنگی در گسترش و نشر فرهنگ اسلامی و رواج حوزه‌های علمیه و علوم انسانی و اسلامی و قرآنی در دانشگاه و تربیت شخصیت‌های بزرگ اجتماعی و اخلاقی و دینی و قرآنی را هرچه بیشتر در این دیار تاریخی شاهد باشیم.

 اینجانب با افتخار انتساب به این شهر و دیار کهن و تاریخی و مذهبی و عالم‌پرور و مردم انقلابی و شهید داده و سرداران به‌نام دفاع مقدس و مدافعان حرم از خاندان محترم آن عالم بزرگوار و حوزه‌های علمیه و علمای محترم همدان و همه مسئولان محترم و نهادهای انقلابی و بنیاد شهید محراب آیت الله مدنی که تلاش فراوان در جهت برگزاری این همت بزرگ کردند سپاسگزارم.

استاندار همدان:

سال آینده کنگره آیت‌الله تالهی همدانی در استان برگزار می‌شود

به گزارش ایسنا، محمدناصر نیکبخت، استاندار همدان در مراسم ‌کنگره ملی مرحوم آیت‌الله آقانجفی همدانی در همدان، با بیان اینکه آیت‌الله آقانجفی عالم به علم روز بود و بسیار خرسندم این کنگره در همدان برگزار شده است، ضمن تشکر از همه دستاندرکاران این کار به ویژه موسسه آیت‌الله مدنی، اظهار کرد: آیت‌الله آقانجفی از افتخارات استان همدان هستند و ما نیز به دنبال معرفی بزرگان هستیم.

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند که همدان دارای علما و نخبگانی است که مثل آنها در ایران کم داریم، این استان آنقدر عالم دارد که به استان‌های دیگر سرازیر می‌شوند.

استاندار همدان با بیان اینکه آیت‌الله آقانجفی یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های استان همدان است، گفت: ایشان عالم به علم روز بود و همواره با رزمندگان مراوده داشت و این مهم را  به عنوان رسالت خود می‌دانست.

وی با تأکید بر اینکه این کنگره به اینجا ختم نمی شود و باید معرفی شخصیت های شاخص علمی و دینی در دستور کار باشد، خاطرنشان کرد: باید به این کار ادامه دهیم و در مسجد کولانج که ایشان امام جماعت آن بودند، همیشه شاهد برگزاری نمازهای باشکوه باشیم.

 استاندار همدان ادامه داد:  وزیر ارشاد، خود از تبار روحانیت بوده و علاقمند به خدمت عالم و علم‌پروری است البته تقاضاهایی از ایشان برای برگزاری جشنواره‌ها در همدان داریم.

وی به شخصیت سیدجمال‌الدین اسدآبادی و خدمات شایان توجه ایشان به اسلام اشاره کرد و گفت: بوعلی‌سینا هم بی‌جهت همدان را انتخاب نکرده بود.

استاندار همدان در ادامه با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند آیت‌الله تالهی همدانی را بزرگ بدارید، اظهار کرد: از مدیرعامل موسسه شهید مدنی در همدان درخواست داریم سال آینده یک کنگره در مورد این شخصیت متعالی برگزار کنند.

رونمایی از آثار مکتوب آیت‌الله آقانجفی همدانی

به گزارش ایسنا،  امروز با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان،مدیر حوزه علمیه همدان و استاندار رونمایی از آثار مکتوب عالم ربانی آقانجفی همدانی انجام شد.

 آثار بسیاری از این عالم به جا مانده که حاصل عمر بیش از ۹۰ سال آیت‌الله است که بخشی از آن رونمایی شد. کتاب‌هایی چون مجموعه ۱۸ جلدی تفسیر انوار درخشان که یک جلد از این کتاب طبق فرمایشات مقام معظم رهبری روانسازی شده، رونمایی شد.

همچنین در این مراسم از مجموعه ۶ جلدی درخشان پرتویی از اصول کافی ـ جلد اول، یک بخش از تقریرات درس آقانجفی شامل ۳۰۰ صفحه، کتاب آئینه وصف جمال که اشاره‌ای به زندگینامه این عالم بزرگ دارد و کتاب مستوره درخشان شامل ۱۰ جلد کلمات ناب نورانی و مجموعه مقالات برتر علمی ایشان رونمایی شد.

تمبر یادبود آیت‌الله آقانجفی همدانی، مستند زندگی ایشان که تولید سیمای همدان به کارگردانی فرهاد مسکور است؛ پنج مستند رادیویی و مستند «حدیث سرو» با پخش دقایقی از زندگی این عالم ربانی از دیگر بخش‌هایی بود که رونمایی شد .

انتهای پیام

منبع: ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *